21 Nisan 2019
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C
  • İzmir14°C
  • Antalya18°C
  • Erzurum5°C
  • Bursa12°C

ZİRAAT BANKASI 20 YIL SONRA “O” ALAN ADINA KAVUŞTU

ABD'de yaşayan Türk bilişimcinin 20 yıldır sahip olduğu “ziraat.com” alan adı Ziraat Bankası tarafından mahkeme kararıyla geri alındı.

Ziraat Bankası 20 Yıl Sonra “O” Alan Adına Kavuştu

22 Kasım 2017 Çarşamba 12:33

Editör: İsmail Bağlar

ABD'de yaşayan Türk bilişimci Mehmet Kahvecioğlu, 20 yıldan bu yana adına tescilli olan “ziraat.com” alan adını Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) üzerinden kayıt ettirmişti. 20 yıl boyunca alan adının ödemesini her yıl yapan, fakat bu alan adını kullanmayan Mehmet Kahvecioğlu'na karşı Ziraat Bankası tarafından başlatılan hukuki süreç sonuçlandı. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, Ziraat Bankası avukatlarının yaptığı başvuruyu kabul ederek “ziraat.com” alan adının Ziraat Bankası adına tescil edilmesine karar verdi.

KARAR TÜRK MAHKEMESİNE TAŞINDI

Türk asıllı ABD vatandaşı Mehmet Kahvecioğlu, 1996 yılından bugüne kendi adına tescilli olan “ziraat.com” alan adının Ziraat Bankası adına tescil edilmesi yönünde verilen kararı Türk mahkemelerine taşıdı. Ancak Mehmet Kahvecioğlu’nun talebi mahkeme tarafından kabul edilmedi. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan iade davası kapsamında mahkemeye cevap dilekçesi veren Ziraat Bankası avukatları, Ziraat Bankası'nın temelinin 1863 yılında Mithat Paşa tarafından kurulmuş olan “Memleket Sandıkları” ile atılmış olduğunu, 15 Ağustos 1888 tarihinde Ziraat Bankası ünvanını ilk kez kullanıldığını ve bankanın yurtiçinde 1.785, yurt dışında ise 18 ülkede 96 şubesi ile dünyanın saygın finans kuruluşları arasında yer aldığını belirtti.

20 YILDIR HİÇ KULLANILMADI

Ziraat Bankası avukatları tarafından verilen dilekçede bankanın üstün hak sahibi olduğu belirtilerek, Mehmet Kahvecioğlu'nun kötü niyetli olduğu ileri sürüldü ve davanın reddi talep edildi. Mahkeme heyeti, Mehmet Kahvecioğlu tarafından “ziraat com” alan adının 20 yıldır hiçbir şekilde kullanılmamış olmasının yanı sıra Ziraat Bankası'nın öncelikli hak sahipliğinin bulunduğu gerekçesiyle davayı reddetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.