19 Mayıs 2019
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C
  • İzmir23°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum19°C
  • Bursa23°C

YENİ PASAPORTLAR ÇOK FARKLI OLACAK

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yeni pasaportların test basımına başlandığını ve polikarbondan üretildiğini açıkladı.

Yeni Pasaportlar Çok Farklı Olacak

30 Ekim 2017 Pazartesi 18:14

Editör: Eray Kara

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner tarafından yapılan açıklamada, yeni pasaportların test basımına başlandığı ve polikarbondan üretileceği belirtildi. Yeni pasaportlarda da kimlik kartlarında kullanılan malzemeler tercih edildi. Dolayısıyla artık pasaportlar kâğıttan üretilmeyecek. Avrupa Birliği ile vize serbestliği başlasaydı; yeni pasaportlar ile seyahat etme özgürlüğü de olacaktı.

Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen 3 günlük hizmet içi seminerde yeni elektronik kimlik kartları, pasaportlar ve sürücü belgeleri mevzuatı ile geçiş sürecinde il ve ilçe nüfus müdürlükleri tarafından yapılması gereken iş ve işlemler hakkında il nüfus ve vatandaşlık müdürleri bilgilendirilecek. Seminerin açılış konuşmasında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner açıklamalarda bulundu. Güner, yeni elektronik kimlik kartları, yeni pasaportlar ve sürücü kartları uygulamaları ile ilgili olarak bilgiler aktarırken, çalışmaların giderek hızlandığını belirtti.

Yazılımı TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen yeni elektronik kimlik kartları projesinde 2017 yılı içerisinde 13 milyon kart basıldığı bilgisini veren Güner, yaz aylarında 70 bin civarında olan başvurunun şu an itibariyle 55 binlerde olduğunu, yılsonuna kadar ise 15 milyon yeni elektronik kimlik kartı basmayı hedeflediklerini dile getirdi. Yeni elektronik kimlik kartlarında teslim süresi ve kalite açısından gelişme gösterdiklerini belirten Güner, kendisinin de kimlik kartını 3 ayda alabildiğini, ancak bugün itibariyle bu sürenin 7 güne kadar kısaldığını ifade etti.

YENİ PASAPORTLAR

Yeni pasaportlar hakkında da bilgiler veren Sinan Güler, test basımına başladıkları yeni pasaportların polikarbondan üretileceğini aktardı. Güner, konu ile ilgili olarak, “Pasaportlarda da kimlik kartlarında kullanılan malzemeler kullanılacak. Yeni pasaportlar kâğıt olarak üretilmeyecek. Kart şeklinde üretilecek. Bu kartla seyahat yapma özgürlüğü de olacak. Eğer Avrupa Birliği ile vize serbestliği başlamış olsaydı bu pasaportlar gerekiyordu.” dedi.

SURİYELİLERE VE AHISKA TÜRKLERİNE VATANDAŞLIK

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanında meslek sahibi niteliğine haiz Suriyeli ve Ahıska Türklerine de vatandaşlık hakkı verilme işlemlerinin sürdüğünü ve vatandaşlık hakkı kazananlara kimlik verileceğini aktaran Güner, “En az 4 yıllık eğitimi olan, meslek sahibi nitelikli Suriyelilere kimlik verilme işlemleri var. Bu kriterlere Ahıska Türkleri de dâhil. Ahıskalılar özellikle Antalya bölgesinde yoğunluk oluşturuyor.” dedi. Sinan Güner, 180 günlük eylem planı içerisinde 50 bin Suriyeliye kimlik verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.