22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

YENİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ İLE KANSERLİ HÜCRELERİ TAMAMEN YOK ETTİLER

İskoçya'nın Glasgow Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kanser hücrelerini öldüren ve hâlihazırdaki tedavilerden daha etkili olduğu öne sürülen yeni bir tedavi yöntemi bulduklarını duyurdu.

Yeni Bir Tedavi Yöntemi İle Kanserli Hücreleri Tamamen Yok Ettiler

30 Ağustos 2017 Çarşamba 18:34

Editör: Ali Yener

Glasgow Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) isimli yeni kanser tedavisi yönteminin tümörleri tamamen yok edebileceği ve kanserin tekrarlanmasının önlenebileceği belirtildi. Söz konusu araştırmanın sonuçlarını saygın bilim dergilerinden Nature Cell Biology yayınladı.

Kanser tedavisi için bugün itibarıyla uygulanan kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi gibi mevcut yöntemler apoptosis olarak adlandırılan bir yöntemi esas almaktadır. Bu yöntemde ise, kaspaz ismi verilen proteinler aktive edilerek kanser hücreleri öldürülüyor. Fakat bu tedavilerin yan etki riski içermesinin yanı sıra genel olarak kanser hücrelerinin tamamı öldürülemiyor ve bunun neticesinde hastalık tekrarlayabiliyor.

yeni-bir-tedavi-yontemi-ile-kanserli-hucreleri-tamamen-yok-ettiler2.jpg

ARAŞTIRMA EKİBİNİN LİDERİ AÇIKLAMA YAPTI

Araştırma ekibi lideri Dr. Stephen Tait tarafından yapılan açıklamada, tümörü tamamen gerileten bu yeni yöntemin kanser tedavisinde çok daha etkili olabileceği vurgulandı. Gerçekte tüm tümör hücrelerini öldürmenin gerekmediğini belirten Dr. Tait, kalan tümörü tamamen temizleyen ve kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Uzmanlara göre ise, apoptosisin aksine CICD yöntemi ile kanser hücreleri öldürülürken, bağışıklık sistemi ise inflamatuar proteinlerle uyarılıyor. Bunun neticesinde geride kalan tümör hücreleri de ölüyor. Araştırma sürecinde laboratuvarda geliştirilmiş kalın bağırsak hücreleri kullanıldı. Fakat bu yeni yöntemin diğer kanser hastalıklarında da kullanılabileceği belirtildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.