19 Mayıs 2019
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C
  • İzmir23°C
  • Antalya19°C
  • Erzurum6°C
  • Bursa19°C

TBMM BAŞKANI ADAYLARI BELLİ OLDU

TBMM Başkanlığı seçimi için tüm partilerin adayları belli oldu.

TBMM Başkanı Adayları Belli Oldu

13 Kasım 2017 Pazartesi 12:57

Editör: Eray Kara

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın görev süresinin 22 Kasım 2017 tarihinde sona ermesi dolayısıyla TBMM Genel Kurulu, yeni başkanın seçilmesi için toplanacak. TBMM başkanlığı seçimi için aday başvuruları dün itibariyle başladı.

Meclis başkanlığı için ilk adayı Cumhuriyet Halk Partisi açıklarken, CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel oldu. Daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi adayını açıkladı ve MHP'nin adayı İstanbul Milletvekili Celal Adan oldu. Son olarak Adalet ve Kalkınma Partisi meclis başkanı adayı olarak İsmail Kahraman'ı tekrar aday olarak gösterdi. Halkların Demokratik Partisi de yaptığı açıklamada, cezaevinde tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ı aday olarak göstereceğini duyurmuş, ancak resmi bir açıklama yapılmamıştı.

GÖREV SÜRESİ 2 YIL OLACAK

TBMM içtüzüğü gereğince meclis başkanlığı seçimi için bir yasama döneminde 2 defa seçim yapılıyor. İlk seçilen meclis başkanının görev süresi 2 yıl ve 2. seçilenin görev süresi ise 3 yıl olarak belirleniyordu. Fakat anayasa değişikliği kapsamında genel seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden dolayı 2. dönem için seçilecek meclis başkanının görev süresi de 2 yıl olacak.

SEÇİM 20 KASIM PAZARTESİ GÜNÜ

Meclis başkanlığı seçiminin TBMM Genel Kurulu’nda 20 Kasım Pazartesi günü yapılması bekleniyor. Meclis başkanının ilk turda seçilememesi halinde 2 ve 3. turlar da aynı gün içerisinde gerçekleştirilecek. Meclis başkanlığı için adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona eriyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.