21 Nisan 2019
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C
  • İzmir14°C
  • Antalya18°C
  • Erzurum5°C
  • Bursa12°C

SOSYAL MEDYADAKİ PAYLAŞIMLARI NEDENİYLE ÖĞRETİM ÜYESİ AÇIĞA ALINDI

Şırnak Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Başçı'nın sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İslam'a yönelik hakaret içerikli paylaşımları nedeniyle açığa alınarak hakkında idari ve adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Sosyal Medyadaki Paylaşımları Nedeniyle Öğretim Üyesi Açığa Alındı

27 Kasım 2017 Pazartesi 16:40

Editör: İsmail Bağlar

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Başçı'nın sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam'a yönelik hakaret içerikli paylaşımları nedeniyle açığa alınarak hakkında idari ve adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan tarafından düzenlenen basın toplantısında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Başçı'nın toplumun kutsal değerlerine, inanç ve örfüne hakaret ettiğinin tespit edildiği belirtilerek, sorumsuz ve ahlak dışı tavırlara asla izin verilmeyeceği kaydedildi.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan'ın konuşması şöyle:

“Başçı'nın sosyal medya hesabında, bütün dinlerin ortak değerlerinden olan Hz. İbrahim ve onunla başlayan kurban ibadetini, aleni bir şekilde aşağılayıcı ve alaycı ifadeler kullanarak, toplumun kutsal değerlerine, inanç ve örfüne hakaret ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında asılsız isnatlarda bulunarak, şahs-ı manevisine hakaret içeren ifadeler kullanmıştır. Her iki hususta da toplumun birlik ve bütünlüğüne, dini, manevi ve ahlaki değerlerine hakaret ve iftira ederek anayasal suç işlemiştir. Bu saygısız, seviyesiz ve çağ dışı ifadeleri nedeniyle adı geçen öğretim üyesi hakkında üniversitemiz nezdinde soruşturma açılmış ve soruşturmanın selameti için açığa alınmıştır. Üniversitemiz bilimsel faaliyetleri yanında; bizi biz ve bizi bir yapan milletimizin milli ve manevi değerlerine, devletimizin bekasına katkı sağlayacak anayasal görevlerini yerine getirirken, bu tür seviyesiz, sorumsuz ve ahlak dışı tavırlara asla müsaade etmeyecektir.”

sosyal-medyadaki-paylasimlari-nedeniyle-ogretim-uyesi-aciga-alindi2.jpg

Şırnak Üniversitesi tarafından açığa alınarak soruşturma başlatılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Başçı hakkında ayrıca, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca da soruşturma açıldığı öğrenildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.