19 Mayıs 2019
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C
  • İzmir23°C
  • Antalya19°C
  • Erzurum6°C
  • Bursa19°C

SARMA SİGARA SATAN VE BULUNDURANLAR İÇİN HAPİS CEZALARI GETİRİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen torba tasarı içerisinde yer alan kaçak tütün ile mücadele kapsamındaki düzenlemeyle hapis cezaları getirildi.

Sarma Sigara Satan Ve Bulunduranlar İçin Hapis Cezaları Getirildi

17 Kasım 2017 Cuma 12:09

Editör: Eray Kara

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen torba tasarı içerisinde yer alan kaçak tütün ile mücadele kapsamındaki düzenlemeyle yetki belgesi bulunmadan ve bildirim yapmadan sarma sigara satan, bulunduran ve nakledenler için hapis cezası getirildi.

Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 3. bölümünde bulunan 56-83 arası maddelerin kabul edilmesiyle kaçak tütün ile mücadele kapsamında yeni düzenleme yapıldı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yetki belgesi verilmeyen veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçlı olarak makaron ya da yaprak sigara kâğıdını içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün veya tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş halde satanlara, bulunduranlara ve nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildi.

TÜTÜN İTHALİ VE İHRACATI

Tütün ithali ve tütün ihracatı ile sınırlı olarak tütün mamullerini üretenler veya Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan izin almak ve sadece işlendikten sonra ihraç edilmek üzere tütün işleme tesisi sahipleri tarafından yapılabilecek. Tütün işleme tesisi bulunanlara bu izin verilirken, söz konusu işletmelerin Türkiye'de üretilen tütünü öncelikli olarak işlemeleri denetlenecek ve ihracat amacıyla yapılacak ithalatın amacı haricinde kullanılmamasını sağlamak üzere de gerekli önlemler alınacak, ithalat ve ihracata ilişkin uygulamalar denetlenecek.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.