19 Mayıs 2019
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C
  • İzmir23°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum19°C
  • Bursa23°C

RUSYA'DAN ABD'YE NOTA!

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya Başkonsolosluğu'na yönelik yaklaşımlar nedeniyle ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne nota verildiği belirtildi.

Rusya'dan ABD'ye Nota!

26 Ekim 2017 Perşembe 18:26

Editör: Ali Yener

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tarafından yapılan açıklamada, ABD yönetiminin Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu'ndaki arşivlere yönelik tutumu sebebiyle ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne not verildiği belirtildi.

Sözcü Mariya Zaharova, “Başkonsolosluktaki bazı arşivler, Rus tarafının onayı olmadan incelemeye tabi tutuldu, daha sonra paketlenerek özel taşıma şirketi aracılığıyla götürüldü. Elbette ABD tarafının tüm bu eylemleri nedeniyle ABD'nin bir nota gönderdik. Nota ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ne verildi.” dedi.

ABD yönetiminin bu eylemlerinin ise SSCB ile ABD arasında 1 Haziran 1964 tarihinde imzalanan Konsolosluk Sözleşmesi'nin 17. maddesinin ihlal ettiğini belirten Zaharova, anılan maddede “Konsolosluk arşivleri, bulundukları yerden bağımsız olarak her zaman dokunulmazdır.” hükmünün yer aldığını hatırlattı.

Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu ve Washington ile New York'ta bulunan ticari temsilcilikleri Eylül ayında ABD yönetiminin talebi üzerine kapatılmıştı. Rusya'nın Washington Büyükelçiliği, ABD yönetiminin San Francisco Başkonsolosluğu'nda bulunan arşivi kendilerine teslim ettiğini, ancak belgeleri kendilerinin almasına izin vermediğini açıklamıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.