22 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • İzmir25°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum14°C
  • Bursa23°C

PRİMLERİN YARISI DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

Gelecek yıl 3 ve daha az çalışanı bulunan işletmelerin sağladıkları her ek istihdam için ödenen primlerin her bir ayının yani yılın yarısı devlet tarafından ödenecek.

Primlerin Yarısı Devlet Tarafından Ödenecek

15 Aralık 2017 Cuma 20:02

Editör: Gökhan Uyanık

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışan istihdam eden işletmelerin sağlayacakları her ek istihdam için ödeyecekleri primlerin her bir ayının yani yılın yarısının devlet tarafından ödeneceği belirtildi. Palandöken'in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Ülkemizin üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyümesinde payı küçümsenmemelidir. İstihdamın daha da artması için devletimizin koyduğu katkı çok önemli. Elde edilen 1,5 milyonluk ilave istihdam da devlet katkılarının payı çok yüksek. Katkı arttıkça istihdam da artar ve işsizlik oldukça aşağı gelir. Yeni düzenleme ile her ek istihdamda esnafımız 1 ay maaş, vergi ve primlerini öderken, ay ayını da devlet aynı şekilde ödeyecek. Yani her ek istihdamda 6 ay devlet 6 esnaf maliyeti yüklenmiş olacak. Devlet millet kaynaşmasın da küçük esnafın desteklenmesi çok önemli. Esnaflarımıza da buradan bir müjdemiz var. Önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışanı olan işletmelerimizin sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri primlerin her bir ayını yani yılın yarısını devletin ödeyecek olması esnafı oldukça rahatlatacak. Bu uygulama ile daralan piyasalar nefes alacak. En önemlisi küçük esnaf ve sanatkâr önünün görerek ileriye bakacak. Yine en önemlisi mesleki eğitimlerde iş başı programlarını birlikte yürüten bir sisteme geçilmesi ile eleman sıkıntısı da ortadan kalkacaktır. Okulunu bitiren gençlerimiz kısa sürede meslek sahibi olacaklar. Yani küçük esnafın işçi ve eleman bulamama sıkıntısı ortadan kalkmış olacak. Bu teşviklerle istihdama köklü çözüm bulunmuş olacak. Yani küçüğü olmayanın büyüğü olmaz”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.