21 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C
  • İzmir22°C
  • Antalya22°C
  • Erzurum11°C
  • Bursa19°C

PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ!

Emeklilik şartlarını tamamladığı halde prim borçları sebebiyle emekli olamayan BAĞ-KUR’lular için emeklilik müjdesi veren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası üst düzey yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını açıkladı.

Prim Borcu Olanlara Emeklilik Müjdesi!

09 Kasım 2017 Perşembe 14:22

Editör: Eray Kara

Ziraat Bankası üst düzey yetkilileri ile görüşen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ardından yazılı bir açıklama yaptı. Palandöken açıklamasında, “Sosyal güvenlik sistemi sosyal devlet anlayışını benimseyen ülkelerin yapı taşıdır. Sosyal devlet ilkesi gereğince devletimiz, vatandaşlarımıza asgari düzeyde yaşamaları için gerekli şartları sağlamakla, güçsüzü korumakla yükümlüdür. Ayrıca Anayasamızın 173. maddesi gereğince devletimiz esnaf ve sanatkârları korumakla yükümlü kılınmıştır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince işçiler 7 bin 200 prim günü ile emekli olabiliyorlarken, esnaf ve sanatkârların 9 bin prim günü olması gerekmektedir. En önemlisi esnaf ve sanatkârlar primlerini kendileri yatırmak zorundadır.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar sebebiyle esnaf ve sanatkârların BAĞ-KUR primlerini düzenli şekilde ödeyemedikleri için mevcut borçlarının katlanarak arttığına dikkat çeken Palandöken, “Prim borcu bulunan esnaf ve sanatkârların sayısı her geçen gün artmakta olup, esnaf ve sanatkârların emekli olmaları giderek zorlaşmaktadır. Emeklilik şartlarını tamamladığı halde prim borçları nedeniyle emekli olamayan çok sayıda esnaf ve sanatkâr bulunmaktadır. İşte tam da bu noktada Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında çeşitli zamanlarda çok sayıda protokol yapılmıştır. Ancak zaman zaman yapılandırma sürelerinin kaçırılması ya da esnaf ve sanatkârların o dönem emeklilik şartlarını taşıyamaması nedeniyle çok sayıda hak kaybı yaşanmıştır. Konfederasyonumuza gelen başvurularda, yapılacak süresiz bir protokol ile emeklilik şartlarını tamamlamış olan ancak prim borçları nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkârlara düşük faizli, 48 ay vadeli emekli aylıklarına mahsuben kredi kullandırılması talep edilmektedir. Bu nedenle kurumlar arasında yeni ve süresiz bir protokolün yapılması şart olmuştur. Böylece hem Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının prim tahsilatı artacak hem de emekli olamadığı için mağdur olan esnaf ve sanatkârların mağduriyeti ortadan kaldırılmış olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.