21 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C
  • İzmir10°C
  • Antalya12°C
  • Erzurum3°C
  • Bursa6°C

O LİSENİN İSMİ TEPKİLER ÜZERİNE DEĞİŞTİRİLDİ

Tokat'ta yeni açılan bir imam hatip lisesine Şeyhülislam Mustafa Sabri'nin adının verilmesi üzerine gösterilen tepkiler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulun adı değiştirildi.

O Lisenin İsmi Tepkiler Üzerine Değiştirildi

15 Kasım 2017 Çarşamba 16:59

Editör: Eray Kara

Osmanlı'nın son dönemlerinde Şeyhülislam olarak görev yapan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk hakkında ölüm fetvası çıkartan Mustafa Sabri'nin Tokat'ta yeni açılan bir imam hatip lisesine adının verilmesi üzerine gösterilen tepkiler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulun adı değiştirildi. Söz konusu imam hatip lisesine şehidimizin ismi verildi. Okulun yeni ismi “Şehit Yakup Akdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi” olarak düzeltildi.

ŞEHİT YAKUP AKDAĞ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kendilerine konunun intikal edilmesi üzerine harekete geçildiği ve okulun adının derhal değiştirilmesi talimatı verildiği belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen talimat üzerine, 24 Temmuz 2017 tarihinde Siirt'in Baykan ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ'ın adı okula verildi.

o-lisenin-ismi-tepkiler-uzerine-degistirildi2.jpg

ADD TOKAT ŞUBESİ BAŞKANI GÜNEŞ TEŞEKKÜR ETTİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş daha önce yaptığı açıklamada, o tabelanın indirilmesini istediklerini ifade etmiş ve en kısa sürede o tabelanın indirilmediği takdirde dava açacaklarını söylemişti. Atatürkçü Düşünce Derneği Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş, daha sonra okulun isminin değiştirilmesinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti. Bugün öğleden sonra okula gelen bir reklam şirketinin çalışanları tabeladaki “Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi” harflerini sökerek yerine branda üzerine yazılmış “Şehit Yakup Akdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi” tabelasını astı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.