20 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum13°C
  • Bursa25°C

NATO DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI TOPLANTISI BRÜKSEL'DE BAŞLADI

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

NATO Devlet Ve Hükümet Başkanları Toplantısı Brüksel'de Başladı

25 Mayıs 2017 Perşembe 19:10

Editör: Gökhan Uyanık

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı bugün Genel Sekreter Jens Stoltenberg tarafından Berlin Duvarı Anıtı ve 11 Eylül saldırılarına hedef olan Dünya Ticaret Merkezi anıtlarının açılışı dolayısıyla yapılan konuşmada, bir araya gelmelerinin; ortak geleceği planlamak ve ortak geçmişi hatırlamak için bir fırsat olduğu vurgulandı.

donald-trupm.jpg

ABD Başkanı Donald Trump da, NATO üyelerinin savunma harcamaları konusunda kendi üzerlerine düşen katkıyı yapması gerektiğine dikkat çekerek, kronikleşmiş hale gelen ödemeler ve büyüyen tehditler karşısında savunma harcamalarına GSYH'nın %2'sinin ayrılmasının yetersiz olduğunu vurguladı.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği toplantı öncesinde merkez binasının önünden geçen Leopold III Caddesi yaklaşık 100 kişilik bir eylemci grup tarafından trafiğe kapatıldı. Trafiği engelleyen göstericiler aynı zamanda liderlerin de toplantıya gelmesine mani olmaya çalışarak "Savaşa Hayır", "NATO'ya Hayır" ve "İsrail'e Hayır" yazılı pankartlar açtılar. Renkli kıyafetler giyen göstericiler ellerindeki davullar ve yüzlerindeki gaz maskeleriyle yolu kapatarak protesto eyleminde bulundular. Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte NATO'nun önemini yitirdiğini savunan göstericiler, NATO'nun artık geçersiz olduğunu ve bu nedenle tasfiye etmesi gerektiğini savundu.

Kısa bir süre cadde üzerinde yatarak trafik akışına engel olan göstericilere Belçika polisi müdahalede bulundu. Dün yine Belçika'da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sendikaların çağrısı ile binlerce kişi ABD Başkanı Trump karşıtı gösteri yapmak için NATO ve çeşitli Avrupa Birliği kurumlarına ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Kuzey Tren İstasyonu önünde toplanmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.