22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

MÜFTÜLERE VE MÜFTÜLÜK PERSONELİNE NİKÂH KIYMA EĞİTİMİ VERİLİYOR

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul İl Müdürlüğü tarafından müftülüklerde nikâh kıyacak olan personele eğitim verildi.

Müftülere Ve Müftülük Personeline Nikâh Kıyma Eğitimi Veriliyor

04 Aralık 2017 Pazartesi 18:59

Editör: Ali Yener

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim seminerinde, müftülüklerde nikâh kıyacak olan personele yönelik eğitim verildi. İstanbul Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, kendilerine verilen görev nedeniyle heyecanlı olduklarını söyledi.

Müftülük personelinin nikâh kıymasının kamuoyunda olumlu karşılandığını dile getiren Hasan Kamil Yılmaz, bazı kesimlerden bu yönde baskı ve talep geldiğini söyledi. Hükümetin bununla ilgili olarak kanun çıkardığını ve ilgili hükmün Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini aktaran Yılmaz, görevin kendilerine düştüğünü belirtti. Kendilerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatı yönünde bugün itibariyle ilçe müftülerini ve bu işi yapacak memurları buraya davet ettiklerini belirten Yılmaz, ilk aşamada 80 personele eğitim verildiğini ve ilerleyen dönemlerde bu rakamın 200’e çıkarılacağını söyledi.

İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

“NİKÂHIN DİNİ NİKÂHLA KARIŞTIRILMAMASI GEREKİYOR”

“Bizim bu kıydığımız nikâhın doğrudan dini nikâhla karıştırılmaması gerekiyor. Biz bir medeni nikâh kıyacağız. Bu medeni nikâh aynı zamanda dini nikâh yerine geçer mi? Elbette, orada problem yok zaten. Onun şartları da tamamlandıktan sonra problem yok. Burada nikâh kıydıran insanların tekrar belediyeye müracaatla medeni nikâh kıydırmalarına gerek yok, hatta dini nikâh kıydırmalarına da gerek yok diye düşünüyorum. Resmi nikâhla dini nikâh arasında çok az farklar vardı. Kişilerin taleplerine göre sonu dua ile bağlanarak, taraflara dua edilmek suretiyle, kullanılan lafızların biraz daha taleplere göre -di'li geçmiş zaman kullanılarak, yani 'kabul ettim, aldım, verdim' şeklindeki -di'li geçmişler olunca-bazen bu konuda hassasiyet gösteren vatandaşlarımız var çünkü-tamamen dini nikâhla resmi nikâh aynı noktada icra edilmiş gibi olur.”

BAKANLIK ONAYI BEKLENİYOR

İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Orhan Ardıç da, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklik dolayısıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verildiğini kaydetti. Kanun değişikliğinin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ve yetki devri ile ilgili bakanlık onayının beklendiğini ifade eden Ardıç, “Kamuoyunun bir beklentisiydi. Resmi nikâh ve dini nikâh kavramının da böylece tartışma olmaktan çıktığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.