21 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C
  • İzmir22°C
  • Antalya22°C
  • Erzurum11°C
  • Bursa19°C

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ'DAN ÖĞRETMEN ADAYLARINI İLGİLENDİREN AÇIKLAMALAR

Sivas'taki özel bir televizyon programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenleri ve öğretmen adaylarını ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan Öğretmen Adaylarını İlgilendiren Açıklamalar

10 Aralık 2017 Pazar 17:04

Editör: İsmail Bağlar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas'ta özel bir televizyon programına konuk olarak öğretmenler ve öğretmen adaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, yazılı sınav sonucuna göre öğretmen atanacağını belirterek, mülakatların devam edeceğini vurguladı. Bakan Yılmaz'ın daha önce yaptığı bir açıklamada, mülakatın “Geçti-Kaldı” olarak uygulanacağını ve daha sonra adayların KPSS puanına göre atanacağı belirtilmişti.

100 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VE 20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI ARASINDAKİ FARKIN NEDENİ

Bakan İsmet Yılmaz, 100 bin öğretmen açığı bulunmasına rağmen 20 bin öğretmen ataması hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Eğer 100 bin öğretmen adayının atamasının yapıldığı takdirde çalışan hiçbir öğretmenin ek ders alamayacağını söyledi. Şu an itibarıyla 784 bin kadrolu ve 39 bin sözleşmeli olmak üzere 823 bin öğretmen çalıştığını aktaran Bakan Yılmaz, öğretmen maaşının genel olarak 2.900 - 3.000 TL aralığında olduğunu, ancak ek dersler sayesinde öğretmenlerin çoğunluğunun 3.600 TL civarında maaş aldığını belirterek, tüm kadroların doldurulduğu takdirde hiçbir öğretmenin ortalama 600 TL civarındaki ek dersi alamayacağına dikkat çekti.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE DÜŞÜK MÜLAKAT PUANLARI

Bakan Yılmaz, daha önceki alımda adaylara yazılı puanının %5 altında veya üstünde mülakat puanı verildiğini hatırlatarak, güvenlik birimleri tarafından verilen bilgiler doğrultusunda bazı adaylara çok fazla düşük puan verildiğini söyledi. KPSS puanı 80 olmasına karşılık mülakat puanı 60 olan adayın durumunun güvenlik birimleri tarafından verilen bilgilere dayandığını belirten Bakan Yılmaz, bugün itibariyle bakanlık olarak güvenlik birimlerinin vermiş olduğu bu bilgiyi sorgulayamayacaklarının altını çizdi.

DOĞU BÖLGELERİNDE BİRLEŞTİRME YAPILACAK

Öğretmenlerin doğu bölgelerinden kaçtığını ve bunu önlemek üzere doğu bölgelerinde birleştirme yapacaklarını ifade eden bakan Yılmaz, Hakkari'de öğretmen görevlendirilmesi için daha fazla ek mali destek verilmesi yönündeki taleplere karşı çıkarak, devletin kaynağının olup olmadığını düşünen bulunmadığını vurguladı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.