20 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum13°C
  • Bursa25°C

MEMUR, MÜTEAHHİT VE ASGARİ ÜCRET ALANLAR KUR FARKINI İSTİYORLAR

Dolar ve Euro kurlarındaki aşırı artış tüm iş hayatını etkiledi. Böyle olunca asgari ücretle çalışanlar, müteahhit ve memurlar kur farkından çıkan zararlarının karşılanmasını talep etti.

Memur, Müteahhit ve Asgari Ücret Alanlar Kur Farkını İstiyorlar

02 Aralık 2016 Cuma 22:24

Memur- Sen yapılan Kamu Personel Danışma Kurulu toplantısında dolar ve Euro’dan kaynaklanan kur farkı, memur, müteahhit ve asgari ücretli çalışanlar gibi bir çok kişinin zarar etmesine sebep oluyor. Bu konu gündeme getirildi. Müteahhitler de bu konunun tüm herkesi kapsaması gerektiğin savundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı toplantıda Memur-Sen yetkilileri, memurların döviz kurlarındaki farklardan dolayı, petrol gibi birçok alanda da doların etkili olduğunu, bu sebeple pahalılık piyasaya da yansıyacağı, bu yansıma, memurların hayatını da olumsuz etkileneceği ve maaşların bu durum göz önüne alınarak düzenlenmesi gerektiği bildirildi.

2008 yılında 414 dolar olan asgari ücret 2017 yılı itibariyle 377 dolara düşerek Türk parasının değer kaybettiğini gözler önüne seriyor. Eskiden daha az olan asgari ücret döviz kurları ile bakıldığında aslında şuan görüntüde asgari ücret yüksek olsa da eskiden düşük olan asgari ücretle daha çok şey alınabiliyormuş. Bu durumdan dolayı Türk İş de asgari ücret zammına gidilirken bu konunun da göz önüne alınması gerektiği vurgulandı.

Aynı durum müteahhitleri de oldukça çok rahatsız ettiği için, bu konuda onlar için de bir düzenleme bekledikleri dile getirildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.