22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

MEB'DEN ÖĞRENCİLERE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR DAĞITIMI YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından teknoloji kullanımının ve verimliliğin arttırılması amacıyla uygulanan Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dizüstü bilgisayar dağıtılacağı açıklandı.

MEB'den Öğrencilere Dizüstü Bilgisayar Dağıtımı Yapılacak

26 Kasım 2017 Pazar 16:29

Editör: Eray Kara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başlatılan Fatih Projesi kapsamında erişilebilirlik, verimlilik, ölçülebilirlik, fırsat eşitliği ve kalite için sınıfların teknolojik cihazlarla donatılması öngörülmüştü. Bu nedenle Türkiye genelinde milyonlarca sınıfa akıllı tahta yerleştirilmiş ve sınıflara internet bağlantısı sağlayan MEB, öğretmenlere ve öğrencilere ise tablet, dijital kimlik, bulut sunucu hesabı ve e-posta adresi tahsis etmişti.

2.700.000 DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR DAĞITILACAK

Bazı bölgelerde son derece başarılı olarak uygulanan ve hedeflere varılan Fatih Projesi'ni bir adım öteye taşımak isteyen MEB, tablet yerine 2’si 1 arada bilgisayar alımı yapılacağı ve ilk etapta 2018-2019 eğitim öğretim yılında 2.700.000 bilgisayarın 5. ve 9. sınıf öğrencilerine dağıtılacağını duyurdu.

4 YIL SONRA BİLGİSAYAR ÖĞRENCİNİN OLACAK

Yeni proje ile ilgili ilk aşamada Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom ile anlaşma sağlayan MEB, GSM firmalarına altyapı kurmaları için çeşitli ödenekler sağlanacağını açıkladı. İhalenin ardından GSM şirketlerinin 81 il genelinde gerekli altyapıyı kurmalarının ardından MEB tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında söz konusu bilgisayarlar dağıtılmaya başlanacak. Bu bilgisayarlardan 2.500.000'i 5. ile 9. sınıf öğrencilerine ve geriye kalan 200.000'i de öğretmenlere verilecek. Ayrıca, 4 yılsonunda dağıtılan bilgisayarlar öğrencilerin olacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.