21 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C
  • İzmir10°C
  • Antalya12°C
  • Erzurum3°C
  • Bursa6°C

LİSEYE GİRİŞ SINAVI HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA! ÖĞRENCİYE 9 LİSE SUNULACAK

TEOG yerine gelen yeni sistemle ilgili olarak açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin, Liseye Giriş Sınavı'nda öğrencilere 9 lise sunulacağını söyledi.

Liseye Giriş Sınavı Hakkında Yeni Açıklama! Öğrenciye 9 Lise Sunulacak

29 Kasım 2017 Çarşamba 15:09

Editör: Ali Yener

Liseye giriş sınavı hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerin evlerine yakın 9 lise sunulacağını söyledi. Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri bulunduğunu belirten Tekin, öğrencilerin bunlar arasından 5 tercih yapacağını ifade etti.

Müsteşar Yusuf Tekin açıklamalarına şöyle devam etti:

“Diyelim ki benim çocuğum ikinci tercihine, sizin çocuğunuz birinci tercihine bir okulu yazmış. Birinci tercihinde yazan sizin çocuğunuzun önceliği var. İkisi de birinci tercihinde o liseyi yazdı, bu kez evlerin okula yakınlığına bakacağız. Ortaokullarda olduğu gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veriler bizim sistemimizde var zaten. Benzer bir çalışmayı liseler için de kurgulamış olduk. İki öğrencinin de birinci tercihi aynı okulsa evi okula yakın olan o liseye kayıt yapma önceliğine sahip olacak. İkimiz de aynı binada oturuyoruz ve ikimiz de birinci tercihte bir okulu yazdık. O zaman hangi ortaokula kayıtlı olduğuna bakıyoruz. Bu 3 simülasyonda yığılmaların büyük çoğunluğunu eritmiş oluyoruz. Yani hangi liseye kimin kayıt yapma önceliğinin bulunduğunu tanımlamış oluyoruz. Bu sistem tamamen elektronik ortamda işleyecek.”

liseye-giris-sinavi-hakkinda-yeni-aciklama!-ogrenciye-9-lise-sunulacak2.jpg

Kontenjan fazlalığı durumunda sıralama tercih önceliği, adres, kayıtlı olduğu ortaokulu bilgileri şeklinde belirlendiğini belirten Tekin, bunun hukuki metinlere de koyacaklarını kaydetti.

“İnsanlar çocuklarını böyle bir sınava neden sokarlar? Bir kaos, bir bilinmezlik varsa çocuğun hangi liseye devam edeceğini bilmiyorsa böyle bir sınava girip başarısına göre çocuğunu yerleştirmek isteyebilir. Sınav takvimi açıklanmadan önce veliye bir lise sunulacak. Diyeceğiz ki 'Çocuğun sınava girmezse eğer, şu okullardan birine yerleşmeyi sana garanti ediyorum'. Biz bunu daha önce açıklayacağımız için o liselerin sınavlarına giriş, yıllar itibarıyla azalacaktır. Şunu kabul ediyorum. Bu yıl daha fazla sayıda öğrenci sınava girecektir, deneyecektir en azından. Ama ilerleyen yıllar, mesela önümüzdeki yıl, bu liste sağlıklı bir şekilde incelendikten sonra yerleştirmeleri sağlıklı yapıldıktan sonra ben bir sonraki yılda bu sınava giren öğrenci sayısının kontenjanın iki katını aşmayacağını tahmin ediyorum.”

liseye-giris-sinavi-hakkinda-yeni-aciklama!-ogrenciye-9-lise-sunulacak3.jpg

Bölgedeki okula gitmek istemeyen öğrencilerin durumuna da açıklık getiren Tekin, “Orada bir seçeneğimiz daha var. Bizim yaklaşık olarak 9 bin civarında lisemiz var. Bunlardan 4 bine yakınının pansiyonu var. Öğrenciyi evine en yakın okula yerleştireceğimize göre bu pansiyonlarımızın önemli bir kısmının boş kalacağı varsayılabilir. O yüzden şöyle bir ekran daha oluşturduk. 'Sizin çocuğunuz kendisine sunduğumuz 5 okuldan birine yerleşemedi'. Biz kendisine diyeceğiz ki 'Pansiyonda kalmak koşuluyla evinize yakın olmayan başka bir okulu tercih etmek ister misiniz?' Böyle bir ekran çıkacak. Bu yatılı eğitimi özendirmek değil, biz çocukların eğitimde yaşadıkları sıkıntıları minimize etmeye çalışıyoruz. Ankara'da bir öğrenci, Keçiören'den kalkıp Ümitköy'e gidip gelirken yaklaşık 3 saatini yolda harcıyor. Bu tür sıkıntıların yaşanmadığı bir eğitim ortamı istiyoruz. Bu tabloda bu artık yaşanmayacak. Bu da isteğe bağlı. Açık lise veya benzeri seçenekler de var. Onları da kullanabilir veli.” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.