22 Mayıs 2019
  • İstanbul17°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum7°C
  • Bursa18°C

KILIÇDAROĞLU'NUN EŞİ VE YAKINLARININ MALVARLIĞI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ!

TBMM Genel Kurulu'nda dün başlayan bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi ve yakınları hakkında mal varlığının araştırılması için önerge verilmesini istemişti. Bugün o çağrı üzerine CHP harekete geçti.

Kılıçdaroğlu'nun Eşi Ve Yakınlarının Malvarlığı İle İlgili Soru Önergesi!

12 Aralık 2017 Salı 15:18

Editör: Ali Yener

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM Genel Kurulu'nda malvarlığı ile ilgili çağrısı üzerine CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel imzasıyla soru önergesi verildi.

Soru önergesi şöyle:

“En yaygın ve yalın haliyle kamu gücünün siyasetçiler ve kamu görevlilerince özel çıkarlar için kötüye kullanılması şeklinde tanımlanan yolsuzluklar toplumun devlete ve adalete olan güvenini temelden sarsmaktadır. Güçlü ve sağlıklı işleyen bir demokratik sistem kurulabilmesi için siyasetçi ve bürokratların devlet kurumları ve kamusal varlıkların yönetiminde saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları, mal varlıklarındaki değişiklikleri kamuoyu ile paylaşmaları yolsuzlukların önlenmesi açısından önemlidir.

Yolsuzlukların önlenebilmesi adalet, eşitlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı bir yönetim anlayışının başta siyasi parti genel başkanları olmak üzere tüm siyasetçiler ve üst düzey kamu yöneticileri tarafından benimsenmiş olmasına bağlıdır. Temiz siyaset yapanlar hesap vermekten hiçbir zaman korkmazlar, dürüst olduklarını her fırsatta topluma ispatlamaktan kaçınmazlar ve halka hesap vermeyi siyasi ve kişisel bir sorumluluk olarak kabul ederler.

Kamuoyunda yandaş veya havuz medyası olarak bilinen medya kuruluşları ve bazı AKP yöneticilerinin beyanlarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızının İstanbul ili Ataşehir ilçesinde aldığı bir ev üzerinden haksız mal edindiğine yönelik mesnetsiz iddialar ve iftiralar ortaya atılmıştır. Kişisel kazanç ve helal parayla alınan 85 metrekare 2+1 orta sınıf bir apartman dairesi üzerinden, AKP yöneticilerinin ve yakınlarının haksız kazanç sağladıkları ve rüşvet aldıklarına ilişkin belgelerin ortaya saçıldığı bir dönemde, CHP Genel Başkanı ve CHP’ni yıpratmak amacıyla, hayatı boyunca dürüstlüğü rehber edinmiş ve hiçbir yolsuzluğa adı karışmamış insanlar hedef gösterilerek manevi bir linçe maruz bırakılmaktadır.

Bu bağlamda, diğer tüm siyasi parti liderlerine de örnek olması açısından, yandaş medyanın dile getirdiği ve AKP Yöneticilerinin kullandığı iddialar kapsamında CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, eşi, oğlu, kızları, damadı ve dünürleri dâhil tüm aile fertleri ve yakınlarının mal varlığının ve kaynaklarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”

AK PARTİ’DEN İLK TEPKİ

CHP tarafından verilen soru önergesi üzerine ilk tepki; AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'tan geldi. Mustafa Şentop, CHP'nin Kemal Kılıçdaroğlu'nun ailesinin mal varlığının araştırılmasını isteyen soru önergesi hakkında, “Türkiye'de bu tür numaraları çok gördük. Bu bir siyasi manevra.” ifadesini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.