22 Mayıs 2019
  • İstanbul17°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum7°C
  • Bursa18°C

KAMU MEMUR TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ NASIL SONUÇLANIR ?

Hüsamettin Doğruel

15 Ağustos 2017 Salı 09:52

Memur Sen bugün kamunun teklif  ettiği altışar aylık dönemler için % 3 'lük maaş artışları konusunda tepkili ve iddialı konuşarak erken seçim kartları karılırken memurlar lehine toplu sözleşme masasından kazançlı ayrılma azminde olduklarını gösterdi.

Elbette 2019 yılı çifte seçimle önemli bir hedef yıl iken bazı mahvilllerde sıkça dile getirilen erken seçim ihtimali doğrultusunda toplumun her kesimi maliye disiplinini hiçe sayan bazı işlemler ile yapılacak bazı ufak tefek seçim öncesi jestler olabileceğini umuyorlar. Bu jestlerin bazılarını iktidar Nisan 2017 referandumu öncesi kıl tüy epilasyon işleri ile uğraşan 300 bin esnafı memnun etmek için nasıl kuaför-güzellik merkezi lobisinin talep ettiği sağlığa ve hijyene aykırı bazı hassas uygulamaların yapılabilmesine imkan sağlayan yasal mevzuat değişikliğini yapabildiği gibi memurun toplu sözleşmesinde tatmin edici artış, bağkur borçlusunun af, esnafın ucuz kredi, sanayicinin vergi indirimi talepleri önümüzdeki erken ve olağan seçim sürecinde fazlaca duyulacaktır.

Ancak ekonomide çanlar kimin için çalıyor kabilinden büyük bir yavaşlama ve soğuma varlığında, tedbirsiz ve disiplinsiz bir seçim ekonomisinin uygulanmasının sonu maalesef  deneyimle sabittir ki yeni borçlanma ihtiyaçları ve geleceğimizin ipotek altına girmesi demektir.

Ülkemizin hızla içine girdiği peş peşe gelen seçim rehavetinden kurtulup önünde ki büyük hedeflerine doğru hamle yapması elzemdir.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.