22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ'NDE MAAŞ ALDIĞI HALDE DERS VERMEYEN AKADEMİSYENLER VAR

İstanbul Üniversitesi'nde Sayıştay tarafından yapılan denetim sonucunda hazırlanan raporda, çok sayıda öğretim üyesinin haftada en az 10 saat ders vermeleri zorunlu iken, hiç ders vermediklerinin tespit edildiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi'nde Maaş Aldığı Halde Ders Vermeyen Akademisyenler Var

14 Kasım 2017 Salı 13:48

Editör: Eray Kara

İstanbul Üniversitesi ile ilgili olarak Sayıştay tarafından hazırlanan 2016 yılına ilişkin denetim raporunda, maaş aldıkları halde hiç ders vermeyen çok sayıda öğretim üyesinin bulunduğu ortaya çıktı.

Mevzuattaki düzenlemeye göre öğretim üyelerinin maaşları karşılığında haftada en az 10 saat, öğretim görevlileri ve okutmanların ise haftada en az 12 saat ders verme yükümlülükleri bulunuyor. Ancak, İstanbul Üniversitesi'nde görevli çok sayıda öğretim üyesinin maaş karşılığı vermekle yükümlü oldukları dersleri vermedikleri belirlendi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ KENDİNİ 3 GEREKÇE İLE SAVUNDU

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise 3 gerekçe öne sürerek kendisini savundu. Birinci gerekçe; öğretim üyelerinin bir kısmının yurtiçinde ve yurt dışında görevlendirilmeleri olarak gösterildi. İkinci gerekçe olarak ise; İktisat Fakültesi'nde çok sayıda Yardımcı Doçent ataması yapıldığı ve bu kişilere belirli bir dalda uzmanlaşıncaya kadar ders verilmediği öne sürüldü. Son gerekçe olarak da, tıp fakültelerinde çeşitli nedenlerden dolayı eğitim takvimine uyulmadığı ve bu sebeple her ayın bir haftasında dersi olan bir öğretim üyesinin ayın diğer haftasında hiç derse girmediği belirtildi. Fakat Sayıştay, İstanbul Üniversitesi'nin bu 3 gerekçesini de yeterli ve geçerli bulmadı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.