22 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • İzmir25°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum14°C
  • Bursa23°C

İŞİD VE DAEŞ EYLEMLERİ NASIL TARAFTAR TOPLUYOR ?

Gökhan Yiğit

18 Ağustos 2017 Cuma 09:19

Toplumlar farklı katmanlar ve bu katmanları ayrıştıran farklı kültürel, ekonomik, eğitim ve hatta genetik olarak ailevi mirasa sahip bireylerden oluşuyor. Bu bireyler aslında içinde yaşadıkları toplumun küçük bir numunesi olup fert, fert ele alındıklarında tavuk mu? yumurtadan, yumurta mı? tavuktan çıkıyor kısır döngüsü gibi karmaşık bir ilişkinin var olduğunu sosyologlara düşündürüyor. Ancak Avrupa kentlerinin varoşları, Afganistan ve Pakistan gibi cahil, genç ve bilenmiş  genç kitlelerin yoğun olduğu ülkeler her zaman için agresif eylem yaparak  İslam felsefesine uygun olarak geçmemiş yaşamlarını, yaşamları ve başka masumların canları pahasına kanlı eylemler yapmaya meyilli gençleri yapacakları akla ziyan eylemler ile arınıp cennete sorgusuz kavuşacakları inancı pompalayan farklı akımlarla sarılmış durumdadır. Bu akımların altında her zaman için, bir dış güç ve üst istihbarat aklı aramak yanında bu toplum ve yani bu bataklık neden hep sivrisinek, haşerat üretiyor sorusuna yönelmek de gereklidir.

Öncelikle İslam coğrafyası bu yapılan eylemlere şehadet eylemi adını vermeyi bırakıp sanki bir çaresizlik sebebi ile sivil, masum, çoluk,çocuk gözetmeksizin yapılan bu eylemler İslam toplumları içinde meşrulaştıran bu terminolojiden vazgeçilip, bu gayrı meşru kanlı eylemleri temize çıkaran ve saflaştıran söylemler bırakılmalıdır. 

 

İslam coğrafyası özeleştiri yapamadıkça İsrailiyat tabir edilen menkıbe ve Kara Davut tipi elde kılıç, sancak hikayeleri ile toplumlarını geriliğe, çocuklarını köleliğe, dünyalarını berheva, ahiretlerini va hasreta, va esefa diyerek ziyanda olduklarını fark etmemektedir. Anarşist ve proaktif söylemler hoşlarına giden sefih, delikanlı, genç, dinamik nüfuslarını dünyada ilim, fen, sosyoloji ve teknolojide çığır açabilecek kitlelere dönüştürmedikçe ve medenilere galebe, ilim ve fenle olur, dahilde ve medeniler ile cihad ikna ile olur düsturlarına ivedi rücu etmedikçe sokak kabadayısı gibi iki güne bir hep dayak yiyen olacakları mutlak ve mukadderdir.

Bu soruna çözüm yoğun bir şekilde eğitim sahih ve zamanın ruhuna uygun İslam eğitimi,İslam sosyolojisi ve felsefesi üzerine eğilerek kabuk hükmünde olan dış ile değil öz hükmünde olan çekirdek ve esas İslam kural, kaide ve Nebi (ASM ) öğretilerine dönülmelidir.

Okuyucularıma hayırlı ve esenlikli Cumalar diliyorum.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.