22 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • İzmir25°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum14°C
  • Bursa23°C

İNGİLTERE GENELKURMAY BAŞKANI: RUSYA İNTERNETİ KESEBİLİR!

İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peach, deniz altında döşenmiş bulunan internet kablolarının Rusya tarafından koparılması durumunda dünyanın felaket ile karşı karşıya kalacağı uyarısını yaptı.

İngiltere Genelkurmay Başkanı: Rusya İnterneti Kesebilir!

15 Aralık 2017 Cuma 18:28

Editör: İsmail Bağlar

İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Stuart Peach, Moskova'nın dünyanın iletişim hatlarına ve denizaltına döşenmiş internet kablolarına yönelik olarak tehdit oluşturabileceği açıklamasında bulundu. Peach'e göre, internet iletişim hatlarının korunması NATO ve İngiltere'nin öncelikleri arasında yer almalı.

Londra'da Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü isimli düşünce kuruluşunda konuşma yapan Orgeneral Peach, sualtı kablolarının zarar görmesi veya kesilmesi halinde ekonominin derhal ve potansiyel olarak felakete yol açacak şekilde darbe göreceğine dikkat çekti. Rus donanmasının hem konvansiyonel ve hem de nükleer denizaltıları ile gemilerini modernleştirdiğine işaret eden Orgeneral Peach, deniz altındaki iletişim hatlarını koruma görevinin NATO için ne kadar önemli olduğunu anlamanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

ingiltere-genelkurmay-baskani-rusya-interneti-kesebilir!2.Jpeg

Su altında döşeli internet kabloları kıtalar ve ülkeler arasındaki iletişimi sağlıyor. Su altı kablo şebekesi 213 bağımsız kablo sisteminden oluşuyor ve kabloların uzunluğu 877.121 kilometreyi buluyor. Kablolar resmi olarak herhangi bir ülkeye ait olmadığı için uluslararası hukuk kapsamında güçlü bir korumaya da sahip değil. Ancak küresel iletişimin %97'si ve günlük 10 trilyon doları bulan mali işlemler su altında döşeli kablolar üzerinden yapılıyor. Geçtiğimiz yıl çapasını sürükleyen bir gemi Manş Adaları ile İngiltere'yi birbirine bağlayan kabloları koparmış, kabloların kopması nedeniyle adalarda internet bağlantısı yavaşlamış ve telefonla iletişimde sorunlar meydana gelmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.