21 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C
  • İzmir10°C
  • Antalya12°C
  • Erzurum3°C
  • Bursa6°C

ENSESTİN SUÇ SAYILMASI VE İHTİLAFLI BOŞANMALARDA ÇOCUKLARIN DURUMUNA İLİŞKİN YASAL DÜZENLEME

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından yapılan açıklamada, ensestin suç sayılmasına ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili çalışma yapıldığı ve ihtilaflı boşanmalarda çocukların durumu ile ilgili düzenleme getirileceği belirtildi.

Ensestin Suç Sayılması Ve İhtilaflı Boşanmalarda Çocukların Durumuna İlişkin Yasal Düzenleme

25 Kasım 2017 Cumartesi 16:02

Editör: Eray Kara

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ensest ilişkinin suç sayılarak ceza getirilmesi ve ihtilaflı boşanmalarda çocukların durumu ile ilgili olarak yasal düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Bir gazeteye konuşan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, kadına şiddet davaları ile ilgili bazı kararlar hakkında da eleştiride bulundu. Bakan Kaya, “O tutkulu sevgi dediğiniz şey, bütün insanların sevgisine haksızlık. Bu ifadeyi her kim kullanırsa kullansın, şiddetin sebebi olamaz. Hele de hâkimin, savcının, gerçekten eğitimli bir kişinin bunu gerekçelendirmesi kabul edilemez.” diye konuştu.

İHTİLAFLI BOŞANMALAR

İhtilaflı boşanmalarda çocukların icra yoluyla görülmesi uygulamasının da değiştirileceğini belirten Bakan Kaya, “Çocuklar bir mal gibi, bir tutanak düzenlenip teslim ediliyor. Bakanlık olarak ortamın çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemeyecek şekilde olmasını sağlayacağız. Babaların para ödeme olayı da bitecek. Her seferinde bin TL’ye kadar para ödeniyor ve parayı ödeyemediği için çocuğunu göremeyenler var. Buna son veriyoruz.” dedi.

ENSEST İLİŞKİLERDE 18 YAŞINI DOLDURMUŞ KİŞİLER KONUSUNDA DÜZENLEME YOK

Ensestin suç sayılması ile ilgili kanunlarda 18 yaşından küçükler ile ilgili olarak ceza hükmü bulunuyor. Ancak 18 yaşını doldurmuş kişiler konusunda ise herhangi bir düzenleme yok.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.