22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

EHLİYET SINAVLARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER GETİRİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavlar için dijital dönüşüm başlatacak. Tüm motorlu taşıt sürücü kursu ile açık ortaokul ve açık lise sınavları 81 ilde elektronik sınav merkezlerinde düzenlenecek. Ayrıca Türkiye genelinde 92 merkez daha ilave edilecek.

Ehliyet Sınavlarında Önemli Değişiklikler Getiriliyor

01 Aralık 2017 Cuma 15:52

Editör: İsmail Bağlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavlar için dijital dönüşüme hazırlanıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren motorlu taşıt sürücü kursu sınavları ile açık ortaokul ve açık lise sınavları 81 ilde bulunan 124 e-sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Motorlu taşıt sürücü kursu e-sınavı halen MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29 il merkezinde ve 32 salonda gerçekleştiriliyor. Buna ilaveten Türkiye genelinde 92 merkez daha açılacak.

İlk aşamada il merkezlerinde kurulacak olan e-sınav salonlarının önümüzdeki dönemde nüfusun daha yoğun olduğu büyük ilçelerde de açılması öngörülüyor. E-sınav merkezleri yüksek teknoloji ve akıllı cihazlar ile donatılarak her biri yaklaşık 1.000 kişinin aynı anda sınava gireceği şeklinde tasarlanacak. MEB tarafından ilk kapsamlı elektronik sınav merkezi Ankara'nın Çiğdem Mahallesi'nde açılacak. 1.000 kişi kapasiteli olacak olan merkez, önemli bir boşluğu kapatacak. Sınav merkezlerindeki bilgisayar, masa ve sandalyeler engellilerin erişimi de düşünülerek tasarlanıyor. E-sınav kapsamında işitme engelliler için görsel, video, animasyon ve işaret dili ile sorular bulunacak.

Adaylar randevu sistemi sayesinde en yakın tarihte sınava girebilecek ve sınav bitiminde sonuçlar hemen öğrenilebilecek. Adaylar kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile cevap kâğıdında yanlış işaretleme ve işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak. Yeni uygulama ile soru ve cevap kâğıdı baskısı, işçilik, nakliye ve tasnif gibi maliyetleri önüne geçilmesi sağlanacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.