22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

E-DEVLET ÜZERİNDEN BU İŞLEMLER DE ARTIK YAPILABİLECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka tarafından yapılan bilgilendirmede, e-devlet üzerinden su, elektrik ve gaz gibi aboneliklerin otomatik olarak taşınabileceği belirtildi.

E-Devlet Üzerinden Bu İşlemler De Artık Yapılabilecek

23 Kasım 2017 Perşembe 14:42

Editör: Eray Kara

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka yaptığı açıklamada, e-devlet sistemine aylık girişin 107 milyona ulaştığı, 35 milyon kullanıcının sisteme giriş yaptığını ve 16 milyon kişinin de e-devlet sitesini aktif şekilde kullandığını belirtti.

Yaklaşık 10 yıllık periyot içerisinde e-devlet sistemine 200 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını aktaran Aka, sistemin yeni uygulamalar ile daha da geliştireceğini söyledi. Bu uygulamalara örnekler veren Suat Hayri Aka, vatandaşların günlük hayatına kolaylık sağlayacak ve bürokrasiyi azaltacak uygulamalar üzerinde yoğunlaştıklarını ifade etti.

Taşınma işinin birden fazla kurumla işin olduğu ve birçok kurumu gezerek hayli zaman alan bir iş olduğunu dile getiren Aka, artık devlet işlerinin en azından e-devlet üzerinden halledilebilecek bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek su, elektrik ve gaz aboneliklerinin otomatik taşınmasının da e-devlet üzerinden olacağını ifade etti.

e-devlet-uzerinden-bu-islemler-de-artik-yapilabilecek2.jpg

VERGİ ÖDEMELERİ, OKUL KAYITLARI VE ABONELİKLERİN TAŞINMASI

Yeni sistem üzerinden vergilerin de ödenebileceğini aktaran Aka, öğrencilerin okul kayıtlarının bile yapılabildiği bir sistem olacağını kaydetti. Bunun için yerel yönetimlerden kurumlara kadar herkesin aynı dilde ve dijital konuşması gerektiğine dikkat çeken Aka, bilginin bir merkezde toplanması gerektiğini ve bunun da zaman aldığını vurguladı. Belediyelerin hepsinin dijital ortamda bu işleri görmediğine işaret eden Aka, farklı farklı sistemlerin birbirine uyumunun söz konusu olduğunu ve bunun zaman alacağını, ancak hayata geçirildiğinde taşıma işlemlerinde bir yerden tüm işlerin halledilebileceğini söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.