19 Mayıs 2019
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C
  • İzmir23°C
  • Antalya19°C
  • Erzurum6°C
  • Bursa19°C

DOĞRUDAN İCRA YOLU AÇILDI, TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURUDA PARASAL SINIR YÜKSELTİLDİ

Tüketici Kanunu’nda yapılan 2 değişiklik ile vatandaşların lehine ve aleyhine 2 yeni düzenleme getirildi. Bunlardan biri tüketici hakem heyetlerine başvuru ve diğeri ise doğrudan icra yolu.

Doğrudan İcra Yolu Açıldı, Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuruda Parasal Sınır Yükseltildi

08 Aralık 2017 Cuma 14:48

Editör: Ali Yener

Tüketici Kanunu’nda yapılan 2 değişiklik ile vatandaşların lehine ve aleyhine 2 yeni düzenleme getirildi. Tüketici hakem heyetlerine başvurabilmek için parasal sınır 6.000 TL’ye yükseltilirken, faturasını ödemeyen tüketiciler için şirketlere ve bankalara hakem heyetine gitmeden doğrudan icra yolu açıldı.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURU

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün kabul edilen torba yasa tasarısı ile Tüketici Kanunu'nda tüketicilerin lehine ve aleyhine olmak üzere 2 değişiklik yapıldı. Tüketici uyuşmazlıklarında parasal sınır 6.000 TL yükseltilirken, bu değişikliğin gerekçesi ise; cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi satın almalardaki uyuşmazlıklar için de tüketici hakem heyetlerine başvurulabilmesi için yapıldı.

DOĞRUDAN İCRA YOLU

Telekom, elektrik, su, telefon şirketleri ve bankalar ile tüketiciler arasında yaşanan 3.600 TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda mahkeme kararına gerek olmadan ilamsız icraya verilemiyordu. Yapılan son değişiklikle bankalar ve şirketler 6.000 TL'nin altındaki alacakları için mahkeme kararına gerek kalmadan faturasını veya banka borcunu ödemeyen tüketiciyi icraya verebilecek.

YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ GEREKİYOR

Değişikliği yürürlüğe girmesi için 506 sayılı yasa teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.