21 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C
  • İzmir22°C
  • Antalya22°C
  • Erzurum11°C
  • Bursa19°C

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “ZİRVEDE PYD/YPG YER ALMAYACAK”

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenmesi öngörülen Suriye Halkları Kongresi'nde PYD'nin yer almayacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı: “Zirvede PYD/YPG yer almayacak”

30 Kasım 2017 Perşembe 18:45

Editör: İsmail Bağlar

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenmesi öngörülen Suriye Halkları Kongresi'nde PYD/YPG'nin yer almayacağı belirtildi. Ayrıca ABD'nin terör örgütü YPG'ye verilen silahlar konusunda tatminkâr düzeyde bir açıklama yapmadığı da belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayınlanan açıklamada, Türkiye tarafından Suriye iç savaşında gelinen son noktayı özetleyen bir değerlendirme yayınlandı. Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenmesi öngörülen Suriye Halkları Kongresi'nde PYD'nin yer almayacağını duyuran Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şu şekilde:

“Yeni Suriye'de rejimin imzası olmamalı. Ulusal Diyalog Konferansı’nın tarihi noktasında Rus basını Şubat dedi ancak resmi ağızlardan bize yansıyan kongrenin tarihinin henüz kararlaştırılmadığıdır. Suriyeli Kürtlerin Suriye’nin geleceğine yönelik her siyasi girişimde yeri olmalı. Soçi’de de Suriyeli Kürtlerin meşru beklentilerini yansıtabilecek olanların katılmasında bir beis olmayacak. Tabi ki YPG/PYD ile bir bağlantısı olmayanların.

ABD yönetiminin ahenkli olarak davranmadığı bir gerçektir. Önceki yönetim döneminde de taahhütler verilmiş ve teknik düzeyde gerçekleştirilmemişti. Geçici iş birliği ne demek? Bu soruya verilen yanıt bizi tatmin etmekten çok uzak. Bizim için 1 saatlik işbirliği bile son derece zararlıdır. Silahlar konusunda bilgi paylaşımı oluyor ancak bunun çok daha net bir paylaşım olması gerekir. Mesele, bu silah yardımının bize tehdit olarak geri dönmesidir. Bu geçici ortaklığın ne zaman biteceği konusunda bize söylenen net bir tarih yok. ABD, bölgeye giden tırların sınırlı bir kısmının PYD/YPG’ye gittiğini, önemli bir kısmının ise orada bulunan ABD birliklerinin ihtiyacı için gittiğini söylüyor.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.