19 Mayıs 2019
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C
  • İzmir23°C
  • Antalya19°C
  • Erzurum6°C
  • Bursa19°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YÖK BAŞKANINA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı"nda konuştu. Erdoğan, YÖK'e seslenerek Yardımcı Doçent unvanının gözden geçirilmesini ve gerekirse kaldırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YÖK Başkanına Çağrı

26 Temmuz 2017 Çarşamba 13:20

Editör: İsmail Bağlar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı"nın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, soran ve sorgulayan bir nesil yetiştirmek konusunda başarı gösterilemediğinde ortaya geçici hevesler peşinde koşan bir nesil çıktığını belirterek, bu açıdan en büyük görevin üniversitelere düştüğünü vurguladı.

“ORTAK DİPLOMA PROGRAMLARI DEVREYE ALINMASI ŞART”

Üniversiteler arasında tecrübe paylaşımı ve öğrenci hareketliliğinin arttırılmasının gerektiğine işaret eden Erdoğan, YÖK başkanından "Mevlana" programını "Erasmus" benzeri bir program haline dönüştürülmesini rica etti. Değişim programının yalnızca bununla sınırlı kalmaması ve ortak diploma programlarının da devreye alınmasının şart olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK başkanından en az 15 üniversitenin lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde ortak diploma çalışmasını başlatmasını rica etti.

“YARDIMCI DOÇENTLİK KALDIRILSIN”

En parlak beyinlerin batılı eğitim kurumlarına kaptırıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin giderek artan oranda Batı’ya yöneldiğini hatırlattı. Hoca kılıklı şarlatanların peşine takılan insan müsveddelerinin neler yapabileceğine 15 Temmuz'da şahit olunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onun peşinde de profesörler ve doçentler olduğunu söyledi. Dünyanın çoğu yerinde olmayan yardımcı doçentlik olayının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu birilerinin birilerini oyalamak için yaptığını ve Türkiye'nin hocalara ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.