22 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • İzmir25°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum14°C
  • Bursa23°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DÜNYAYA FLAŞ KUDÜS ÇAĞRISI!

Olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya çağrıda bulunarak, uluslararası hukuka ve hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkent olarak tanımaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dünyaya Flaş Kudüs Çağrısı!

13 Aralık 2017 Çarşamba 14:19

Editörler: Eray Kara - Ali Yener

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da aralarında yer aldığı 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilcinin katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyaya çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

“Filistin ile ilgili barış girişimine öncülük etmesini beklediğimiz ABD Başkanı 6 Aralık'ta uluslararası hukuku hiçe sayan bir tutumla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır. Hiç uzun söze gerek yok. Kudüs'te bu kadim kentin sokaklarında dolaşan herkes orasının işgal altında olduğunu anlayacaktır. Zaten işgal altında olan bu şehir ile ilgili böyle bir kararın açıklanmasının hiçbir hükmü olamaz.

ABD'nin veto yetkisine sahip olduğu BMGK'nın 1980 tarihinde aldığı 478 sayılı karara göre hiçbir ülke Kudüs'te büyükelçilik bulunduramaz. Nitekim bu ABD'nin hukuksuz kararına sadece Kudüs'ü işgal altında tutan İsrail destek vermiştir. Bu gayrimeşru kararı kabul etmeyen tüm ülkelere teşekkür ediyoruz.

Sayın Papa dâhil olmak üzere şu ana kadar yaptığım tüm görüşmelerde Kudüs ile ilgili bu kararlı duruş teyit edilmiştir. İslam ülkeleri de ilk andan itibaren en açık şekilde ABD'nin Kudüs ile ilgili kararını külliyen reddetmiştir.

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak aynı gün dünya kamuoyuna bir çağrıda bulunarak bu kararın hukuk, vicdan, ahlak ve tarih önünde hükümsüz olduğunu ilan ettik. Bu karar her şeyden önce şiddet yerine barıştan yana tavır koyan barışı isteyen taraf olduğunu defalarca ispatlayan Filistinlilerin cezalandırılmaları anlamına geliyor. Bu karar şimdi size haritadan da göstereceğim;

cumhurbaskani-erdogan’dan-dunyaya-flas-kudus-cagrisi!2.jpg

Filistin'de neler oldu bunu görmenizde büyük faydalar var bakınız; 1947 Filistin ne durumda ve İsrail ne durumda? Sene 1947 Birleşmiş Milletler paylaşım planı bu paylaşım planında Filistin ciddi manada bir küçülme yaşıyor İsrail ise büyüyor. Sene 1949-1967 arasına bakıyoruz Filistin ciddi manada küçülüyor İsrail ise büyümeye devam ediyor. Geliyoruz bugüne şu anda bakınız 1947'de İsrail ne ise şimdi de Filistin aynı duruma getirildi.

Böyle bir taksimi inanın kurt-kuzu mücadelesinde kurt bile yapmaz. Ama bu taksim burada yapıldı. Sizlere ayrıca bunların ayrıca tablo üzerinde de dağıtılmış olması lazım zaten biliyorsunuz. 1947'den bugünümüze Filistin toprakları bu hale getirildi.

Bu şunu gösteriyor: İsrail, bir işgal devletidir. Bunun yanında İsrail, aynı zamanda bir terör devletidir. 'Erdoğan niye böyle söylüyorsun?' Nasıl söylemeyeyim. 10 yaşında çocukları, o terörist askerler alıyor, gözaltına ve demir kafeslerin içine bunları yığıyorlar. 14 yaşında çocuklar, 20 kadar asker, polis neyse tarafından gözleri bağlanıyor ve 14 yaşında çocuk dipçikleniyor. Öbür tarafta bir yavru, kız çocuğu, annesi yavrusuna sarılıyor, annesinin yavrusuna sarıldığı o tabloda bakıyorsunuz anne dipçikle dövülüyor ve o çocuk elinden alınıyor. Yani bu işgalci değil de bu terörist değil de nedir bunun izahı var mı? İnsan olan, vicdan sahibi olan buralardan gerekli dersi alması lazım.

cumhurbaskani-erdogan’dan-dunyaya-flas-kudus-cagrisi!3.jpg

Şuraya bakın. 20'ye yakın asker, işte o çocuk gözleri bağlı, 14 yaşında, bakınız yüzü kan revan içinde. Bunu ispat etmek için ey Trump sana daha neyi anlatalım? Her şey ortada. İsrail'e zaten bir şey anlatmamıza gerek yok. Gerçekler ortada, bunları biliyorlar.

Bu kararla İsrail, yaptığı tüm terör eylemleri için adeta ödüllendirilmiştir. Bu ödülü veren tek başına da olsa şu anda Trump'tır. Barışı isteyenlerin değil, barışı imkânsız hale getirenlerin yanında duran Amerika Birleşik Devletleri, terörizmle yoğun mücadelenin yürütüldüğü böyle bir dönemde tüm fanatiklerin ekmeğine yağ sürmüştür.

Kudüs kararıyla ateşlenen fitil, Amerika ve İsrail ile birlikte tüm insanlığa yönelik tehditlerin kapısını açmıştır. Bölgemizde yaşanan diğer sorunlar, Filistin meselesini bize ve insanlığa asla unutturamaz.

Siz tek başınıza böyle bir karar alabilirsiniz ama dünya sadece sizden ibaret değil. Sadece BM'nin bugün üyesi, 196 üye var. Bütünüyle bu karar içerisinde, şüphesiz ki ben 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum.

Bölgemizde ve Kudüs'te barış ancak her kesimden, her milletten, her inançtan ahlaklı dürüst ve adil insanların çabasıyla sağlanacaktır. İslam ülkeleri olarak başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden asla vazgeçmeyeceğiz.

Uluslararası hukuka, hakkaniyete sahip çıkan ülkeleri, Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki Kudüs bizim kırmızıçizgimizdir.

Kudüs'ün tüm inançlar için taşıdığı öneme saygı duyan Sayın Papa'ya, adil bir barış için gayret eden aklıselim sahibi Musevilere, Kıptilere, tahkir edilseler de muhkem duruşlarından taviz vermeyen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Tabi en başta da asırlardır namusları olarak gördükleri Kudüs'e hizmet eden koruyan Filistinli kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Bölgemizde ve Kudüs'te barış, her milletten, her inançtan ahlaklı insanların çabasıyla sağlanacaktır.

Buradan uluslararası hukuka hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri Kudüs'ü Filistin Devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. Artık daha geç kalamayız diyorum. İslam ülkeleri olarak başkenti Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden asla vazgeçmeyeceğiz. İsrail askerlerinin Amerika’nın Kudüs kararını protesto eden Filistinli kardeşlerimize uyguladığı zulmü lanetliyoruz. Bu vesileyle Filistin davasının tüm şehitlerini rahmetle anıyoruz.

Henüz Filistin devletini tanımamış olan ülkelerin artık bu önemli adımı atmaları, bölgede aklıselimi ve adaleti ayakta tutacak bir dengenin sağlanabilmesi açısından şarttır.

İslam ülkeleri olarak Filistin devletinin diplomatik sahada tam temsili konusunda daha güçlü bir irade ortaya koymalıyız. Bugün buradan bunun çıkması gerekmektedir. İİT Dönem Başkanı sıfatıyla ABD'yi, attığı bu son derece yanlış, provakatif ve hukuk dışı adımdan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.