22 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C
  • İzmir25°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum14°C
  • Bursa23°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ATİNA’DA LOZAN VURGUSU

Yunanistan ziyareti kapsamında temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında Lozan tartışması güne damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atina’da Lozan Vurgusu

07 Aralık 2017 Perşembe 16:50

Editör: Ali Yener

Yunanistan ziyareti kapsamında temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaşanan Lozan tartışmasında Prokopis Pavlopulos, antlaşmanın gözden geçirilmesine gerek olmadığını ifade ederken, Erdoğan ise bazı konularda güncellemenin şart olduğuna dikkat çekti.

Yunanistan'a 65 yıl sonra ilk defa Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ziyaret kapsamında Yunanistan parlamentosu önünde bulunan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan ile Pavlopulos arasında gerçekleşecek görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi. Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırı belirleyen Lozan Antlaşması'nın tartışılacak bir sözleşme olmadığını belirten Pavlopulos, “Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Lozan konusunda hala anlaşılmayan bazı inceliklerin olduğuna işaret ederek, “94 yıl önce yapılan bir anlaşma. Sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan bir anlaşma değil. Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Japonya bile var. Hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada birçok şey değişti.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'den örnekler vererek konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye'de patrik atanan bir patrik değildir. Patrik seçilmiş bir patriktir. Lozan'a göre de malum belirli bir sayıda Sen Sinod Meclisi oluşur. Bunların da Türk vatandaşı olması lazım. 'Bu sayı azaldığı için siz bize isimler verin biz onları Türk vatandaşlığına alalım' dedik. Bize verilen bu isimleri biz vatandaş yaptık. Patriği seçecekse bu 17 kişi seçecek. Ama biz Batı Trakya'da hala başmüftüyü oradaki imamlar seçememiştir. Bu nasıl oluyor da Lozan Anlaşması'nın yürürlükte olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan'ın uygulanabilirliğini ortaya koymamız lazım. Bunu herkes ile görüştük ama netice alamadık.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.