20 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum13°C
  • Bursa25°C

CHP'DEN 2 HAMLE! "MUHTARLARA DA NİKÂH KIYMA YETKİSİ VERİLSİN"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından muhtarlara nikâh kıyma yetkisi verilmesi yönünde teklif verildi.

CHP'den 2 Hamle! "Muhtarlara da nikâh kıyma yetkisi verilsin"

19 Ekim 2017 Perşembe 16:56

Editör: Ali Yener

Müftülere nikâh yetkisi tanıyan yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile kabul edilmesi üzerine CHP yeni bir teklifte bulundu. CHP, muhtarlara da nikâh kıyma yetkisi verilmesi için yasa teklifi yaptı. Söz konusu yasa teklifi gerekçesinde, “Seçimle gelerek kamu görevi yürüten mahalle muhtarlarının bu yetkiye haiz olmaması büyük bir eksiklik yaratmaktadır.” ifadesi kullanıldı. CHP ayrıca, müftülere nikâh yetkisi veren yeni düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini açıkladı.

chpden-2-hamle!-muhtarlara-da-nikâh-kiyma-yetkisi-verilsin2.jpg

ÖZGÜR ÖZEL BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Konuyla ilgili olarak TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, müftülere nikâh kıyma yetkisi veren yasal düzenlemenin Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini belirterek şu açıklamada bulundu:

“Özellikle MHP,  ihtiyaç duydukları her an sarayın her talebine evet diyorlar. Herkes bu düzenlemeye hayır derken komisyonda da hayır demişken MHP, 180 derece tavır ve tutum değiştirebiliyor. O dakikalarda AK Parti Genel Başkanı 'Türkçülük bölücülüktür' dedi. MHP tahmin ediyorum buna da 'evet' diyecek midir, bunu kendi kitlesi sorgulayacak. Buna sessiz mi kalacaklar?  MHP buna karşı bir tavır tutum alması gerekirken bu sessizliğini neye borçluyuz bunu görmemiz gerekiyor. Bu kadar anayasaya açık bir konunun anayasa mahkemesi tarafından iptal edileceğini düşünüyoruz. Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. Müftülere yetki veren ve imamın resmi nikâh kıyacağı ve kadınlar için büyük güvensizlik yaratan bu uygulamayı Anayasa Mahkemesi'ne gitmekte en küçük tereddütte bulunmayacağız ve en kısa zamanda Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz.”

Dün TBMM Genel Kurulu'nda Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve İstanbul ili Eyüp ilçesinin adının Eyüpsultan Olarak Değiştirilmesi ve Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sonucunda yapılan oylamayla müftülere nikâh kıyma yetkisinin verildiği 6. madde kabul edilmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.