20 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum13°C
  • Bursa25°C

CANİKLİ: “11 AYDA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 2.304”

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 10 Ocak 2017 tarihinden itibaren hale getirilen bölücü terör örgütü mensubu sayısının 2.304 olduğunu açıklayarak, bu konuda verilen mücadelenin ne kadar başarılı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Canikli: “11 Ayda Etkisiz Hale Getirilen Terörist Sayısı 2.304”

09 Kasım 2017 Perşembe 15:46

Editör: Ali Yener

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı 2. gününde devam ediyor. Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, burada yaptığı konuşmada Afganistan'ın güvenliği ve DEAŞ ile mücadele konularına değindi.

Afganistan konusunda ilave bir muharip birliğini Türkiye'nin kaydırmasının söz konusu olmadığının altını çizen Canikli, bunun haricinde danışman ve eğitmen pozisyonunda ilave katkıların olacağını söyledi. Eğitici ve danışman konusunda muharip olmayan 100'e yakın ilave personel gönderilmesinin söz konusu olacağını belirten Canikli, ABD Savunma Bakanı ile yaptığı görüşme hakkında da bilgi verdi. Canikli, ABD'li mevkidaşı ile yaptığı görüşmede YPG'nin PKK'nın Suriye kolu olduğunu, aynı yerden komuta edildiğini, aynı terörist havuzundan beslendiğini ifade ettiklerini, bunu da belgeleriyle ve fotoğraflarıyla sunduklarını söyledi.

canikli-“11-ayda-etkisiz-hale-getirilen-terorist-sayisi-2.304”2.jpg

PYD, YPG, PKK İLE MÜCADELE

Sadece ABD'ye değil, İngiltere, İspanya, Arnavutluk ve diğer başka ülkelere de hazırlanan bu çalışmanın takdim edildiğini aktaran Canikli, orada PYD'nin ve YPG'nin PKK'nın bir kolu ve unsuru olduğunu gösteren tüm bilgi, belge ve dokümanın çalışmada yer aldığını söyledi. Özellikle AT-4 tanksavar silahı ile ilgili olarak koalisyonun, ABD'nin YPG'ye verdiği silahlardan olduğunu düşündüklerini fotoğraflarıyla birlikte paylaştıklarını ifade eden Canikli, bu tespitin en net şekilde ve tartışmasız şekilde olduğunu vurguladı.

2.304 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, terörle mücadele konusuna değinerek, 10 Ocak 2017 tarihinden itibaren etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensubu sayısının 2.304 olduğunu belirtti. Bunun bu konuda verilen mücadele ne kadar başarılı olduğunu gösteren en güzel sonuçlardan bir tanesi olduğu ifadesini kullanan Canikli, mücadelenin aynı kararlılıkla devam edeceğini sözlerine ekledi.

canikli-“11-ayda-etkisiz-hale-getirilen-terorist-sayisi-2.304”3.Jpeg

İDLİB MESELESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib kentinde gözlem noktaları oluşturma süreci ile ilgili olarak bilgiler aktaran Canikli, amaçlarının orada huzurun, barışın sağlanması ve istikrarın getirilmesi olduğuna işaret etti. Bunu doğrudan silahla yapmadan önce diğer tüm yöntemleri kullandıklarını dile getiren Canikli, o noktada gelinen aşamanın gayet tatmin edici olduğunu ve gözlem noktalarının oluşturulması sürecinin bundan sonraki aşamada hızlanacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.