21 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C
  • İzmir10°C
  • Antalya12°C
  • Erzurum3°C
  • Bursa6°C

BEBEKLERİN NÜFUS KAYDI HASTANEDE YAPILABİLECEK

Artık hastaneler yeni doğan bebeklerin nüfus kaydına ilişkin başvuruları kabul edecek ve adresini değiştiren vatandaşların su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yaptırdığı sırada verdiği adres nüfus müdürlüğüne başvurmadan sisteme kaydedilecek.

Bebeklerin Nüfus Kaydı Hastanede Yapılabilecek

10 Aralık 2017 Pazar 16:02

Editör: Eray Kara

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile ilgili olarak bilgiler veren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, nüfus kütüklerinde herhangi bir hareketi görünmeyen 2.273.005 kişinin bulunduğunu belirtti. Hareketsiz nüfusta dikkate alınan kriterlere dikkat çeken Güner, yaş itibariyle bu insanların ölü olduğu ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Bu durumda olanların MERNİS'ten tespit edilerek mülki idare amirliklerine bilgilerinin gönderildiğini belirten Güner, bu kişilerle ilgili olarak Emniyet ve Jandarma tarafından tahkikatı yapılacağını ve kişinin öldüğüne yönelik kanaatin yer aldığı rapor doğrultusunda bu kişilerin kayıtlarının kapatılacağını dile getirdi.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ

Yeni adrese taşınan vatandaşların su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yaptırdığı esnada verdiği adres bilgilerinin nüfus müdürlüğüne gerek kalmadan adres değişikliği olarak sisteme kaydedileceğini söyleyen Güner, vatandaşların asıl adresinin yanında diğer adreslerinin de olabildiğine dikkat çekerek, kanunda yapılan değişiklikle asıl adres ile diğer adresin aynı hukuki değere sahip hale getirildiğini belirtti.

HASTANEDE DOĞAN ÇOCUKLAR

Sağlık kuruluşlarında doğan çocukların artık ebeveynlerinin nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan hastanenin bağlı bulunduğu sistem üzerinden kaydının oluşturabileceğini anlatan Güner, konuyla ilgili olarak altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Güner son olarak, kanunda yapılan başka bir değişiklikle isim ve soyisimlerdeki harf değişikliklerinin mahkemeye gidilmesine gerek kalmadan oluşturulacak idare kurulu kararları tarafından düzeltilmesinin önünün açıldığını belirti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.