19 Mayıs 2019
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C
  • İzmir23°C
  • Antalya19°C
  • Erzurum6°C
  • Bursa19°C

BAKAN FAKIBABA: “80 MİLYONA ET VERECEĞİZ DİYE BİR İDDİA İLE ÇIKMADIK”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et satışının 6 tondan 10 tona çıkarılacağını açıkladı. Bakan Fakıbaba, ucuz et satışının 2 firma ile sınırlı kaldığı yönündeki eleştirilere de yanıt verdi.

Bakan Fakıbaba: “80 milyona et vereceğiz diye bir iddia ile çıkmadık”

06 Kasım 2017 Pazartesi 14:13

Editör: Ali Yener

Ucuz et satışı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et satışının 6 tondan 10 tona çıkarılacağını söyledi. Bakan Fakıbaba, ucuz et satışının 2 firma ile sınırlı kaldığı yönündeki eleştirilere de yanıt olarak ise, 81 ilde şubesi bulunması şartı koyduklarını ve şartnamenin gayet açık olduğunu belirtti.

Kendisine dar gelirli vatandaşların et yemesinin kolaylaştırılması talimatı verildiğini aktaran Fakıbaba, bu konuyu her gün kendisinin takip ettiğini ve mümkün olduğu kadar amaçlarının dar gelirlilere ulaşmak olduğunu ifade etti. Bugün saat 11.00'da stokların tükendiği bilgisini veren Bakan Fakıbaba, bunun yeniden geleceğini ve 80 milyona et verecekleri şeklinde bir iddia ile yola çıkmadıklarını vurguladı.

bakan-fakibaba-“80-milyona-et-verecegiz-diye-bir-iddia-ile-cikmadik”2.jpg

ÜRETİCİLERE YENİ DESTEKLER YOLDA

Ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren bakan Fakıbaba, üreticilere destekleri bulunduğunu ve dışarıdan buzağı ithalatı olduğunu söyledi. Bakan Fakıbaba, kısa zaman içerisinde özellikle küçük aile işletmelerini devreye alacaklarını kaydetti. Özellikle kadını sigortalı yapabilecek bir sistem olarak gördükleri küçük aile işletmelerine destek vereceklerini belirten Bakan Fakıbaba, kadının bakabileceği 5 tane büyükbaş hayvan ve 30 tane büyük küçükbaş hayvan vereceklerini söyledi. Onu sigorta yapacaklarını ve gerekirse ahır yapacaklarını söyleyen Fakıbaba, bu konuyla ilgili olarak çalışmaları bulunduğunu sözlerine ekledi.

bakan-fakibaba-“80-milyona-et-verecegiz-diye-bir-iddia-ile-cikmadik”3.jpg

CAZİBE MERKEZİ İLLER

Bu konuyu daha önce belirlenmiş olan “Cazibe Merkezi İller” içerisinde düşündüğünü dile getiren Fakıbaba, bunları 2018 yılında gerçekleştirmek üzere Bakanlığın çalışmalar yaptığını söyledi. Bakan Fakıbaba, özellikle 23 ilde işsizlik oranlarının çok fazla olduğu ve özellikle kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanmaları adına bu projeler ile ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi.

2 MARKET ZİNCİRİNDE SATIŞLAR BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta başlatılan ucuz et uygulaması kapsamında A101 ve BİM market zincirleri ile anlaşma sağlanmış, kıymanın kilogram satış fiyatı 29 TL'den ve kuşbaşı etin satış fiyatı da 31 TL'den tüketiciye sunulmuştu. Ayrıca aylık olarak 2 zincir markete 6 bin ton karkas et satılacağı açıklanmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.