19 Mayıs 2019
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C
  • İzmir30°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum21°C
  • Bursa29°C

BAKAN EKER ÇİFTÇİ YE MÜJDEYİ VERDİ!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son 10 yılda çiftçiye verilen desteğin 70 milyara çıktığını, bu yıl ise 10 milyarı bulacağını söyledi

Bakan Eker çiftçi ye müjdeyi verdi!

18 Mayıs 2015 Pazartesi 08:02

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yıl çiftçiye 10 milyar liralık destek vereceklerini söyledi. Son on yılda çiftçiye 70 milyar lira nakdi karşılıksız hibe verildiğini vurgulayan Eker, aynı dönemde 2 bin kooperatife 2.2 milyar lira kredi desteği sağlandığını, Türkiye'nin tarımsal ekonomik büyüklüğünün Avrupa'da dördüncü sıradan birinci sıraya yükseldiğini dile getirdi. "Bunun yanında tarımsal kredilerin faiz sübvansiyonu, ihracat desteği, tarımsal sulama yatırımları, arazi toplulaştırma, tarla içi geliştirme konularında önemli kaynak sağlanıyor. Tarımsal GSYH'mız 2002- 2013 döneminde 36 milyar liradan 116 milyar liraya yükseldi" diyen Eker, nakit sağlanan destek miktarının 2002'de 1.8 milyar lirayken, geçen yıl bu tutarın 9.1 milyar liraya çıktığını kaydetti. 

ÜRETİCİYE MAZOT DESTEĞİ 
Üreticilere sağlanan mazot, kimyevi gübre, toprak analizi, sertifikalı tohumluk, fide desteklerinin ilk kez AK Parti hükümeti döneminde başlatıldığını söyleyen Eker, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, paketleme, ürün işlenmesi, ambalajlama, depolama gibi ekonomik yatırımlar ile, damla-yağmurlama yatırımları için yüzde 50 hibe desteği verildiğini belirtti. 

TOPLULAŞMA 10 KAT ARTTI 
Bölünmüş arazilerin birleştirilmesi amacıyla arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verildiğini anlatan Eker şunları söyledi: "Çalışmaların başladığı 1961'den 2002'ye kadar 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapılmış. 2002-2014 döneminde ise 4.5 milyon hektar alanda toplulaştırma tamamlandı. Tarım arazilerinin korunmasına yönelik arazi kullanım planları hazırlanıyor. Ulaşım, konut, enerji, sulama gibi yatırımların mümkün olduğunca tarım alanlarının dışında uygun alanlara yönlendirilmesi sağlanıyor. Büyük ovaların belirlenmesi çalışmaları ile verimli tarım alanlarının korunması amaçlanıyor." Ürün konseylerinin kurulmasını teşvik ettiklerini belirten Eker, "Başlatılan yeni projeler, sektöre sağlanan desteklerle büyüme gösteren tarım sektörü istikrarlı bir döneme ulaştı" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.