21 Nisan 2019
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C
  • İzmir14°C
  • Antalya18°C
  • Erzurum5°C
  • Bursa12°C

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN İLGİNÇ BİR YAYA GEÇİDİ

Aydın Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk defa 3 boyutlu yaya geçidi uygulaması hayata geçirildi. Şimdilik Hürriyet Bulvarı üzerinde yapılan çalışmadan başarılı sonuç alındığı takdirde 3 boyutlu yaya geçidi il genelinde yaygınlaştırılacak.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden İlginç Bir Yaya Geçidi

11 Aralık 2017 Pazartesi 14:54

Editör: Eray Kara

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Hürriyet Bulvarı üzerinde uygulanan 3 boyutlu yaya geçidi Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından yapılan açıklamada, yeni uygulamayla trafikte dikkatsiz sürücüler nedeniyle tehdit altında olan yayaların güvenliğinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi. Sürücüler için optik yanılsama sağlayarak yavaşlamalarını ve daha sonra durmalarını sağlayan 3 boyutlu yaya geçidi sürücülerde yayalara karşı farkındalık oluşturuyor. Araç sürücülerinin yaralara karşı gerekli duyarlılığı göstermesini sağlayan uygulama, yaya geçitlerini 3 boyut özellikli boyama tekniği kullanılarak oluşturuluyor.

Aynı zamanda estetik bir görüntü de sağlayan 3 boyutlu yaya geçidine yaklaşan sürücüler yaya geçidini ilk önce bir barikat şeklinde algılıyor ve kendilerini yavaşlayarak durmak zorunda hissediyor. Yaya geçitlerinde yayaların karşılaştığı tehlikelerin önüne geçmek istediklerini vurgulayan Başkan Çerçioğlu, “Yayaların güvenliği bizim için çok önemli. Birçok araç sürücüsü yaya geçitlerinde hızını azaltmayarak yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yaptığımız uygulamayla araç sürücüleri optik yanılsamayla yaya geçidine gelmeden önce hızlarını azaltıyorlar ve yayalara daha fazla dikkat ediyorlar. 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

aydin-buyuksehir-belediyesinden-ilginc-bir-yaya-gecidi2.Jpeg

Uygulamadan başarılı sonuçlar alınması durumunda okulların yakınlarındaki yaya geçitlerinin öncelikli olarak ele alınacağını aktaran Başkan Çerçioğlu, Aydın'da çocukların güvenliğini sağlamak üzere bir adım daha attıklarını dile getirdi. Hayata geçirilen çeşitli uygulamalarla tüm Türkiye'ye örnek olmaya devam edeceklerini belirten Çerçioğlu, “Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye'ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye'de ilklerden olan uygulamayla sürücüler yayaların güvenliği konusunda daha duyarlı olurlar.” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.