19 Mayıs 2019
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C
  • İzmir23°C
  • Antalya26°C
  • Erzurum19°C
  • Bursa23°C

ASTANA GÖRÜŞMELERİNDEN SONUÇ ALINAMADI

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye zirvesinde esirlerin ve tutukluların değişimi ile abluka altındaki bölgelere insani yardımın kesintisiz girişi konularında taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı.

Astana Görüşmelerinden Sonuç Alınamadı

31 Ekim 2017 Salı 19:49

Editör: Ali Yener

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 7. Suriye zirvesi sona erdi. Esirlerin ve tutukluların değişimi ile abluka altında bulunan bölgelere kesintisiz insani yardım girişi konularında uzlaşma sağlanamadı. Garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran ise bu konularda çalışmaya devam etme kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre; Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Esad rejimi ile askeri muhalefet heyetleri arasında yapılan görüşmeler sona erdi. Taraflar ortak bildiri metni üzerinde anlaşma sağladı. Zirvede gerçekleştirilen görüşmelerde esirlerin ve tutukluların değişimi konusu ayrıntılı olarak değerlendirildi. Fakat bir sonuç alınamadığı için taraflar bildiri metninde, bu konulardaki çalışmalarının devam etmesi yönündeki iradelerine ilişkin bazı hükümlere yer vermekte uzlaşma sağlandı.

Rusya tarafından verilen teklif üzerine garantör ülkelerin Suriyeliler arasında Ulusal Diyalog Kongresi düzenlenmesi konusunu değerlendirmesi kararlaştırıldı. Kaynaklara göre, kongrenin düzenlenmesine henüz karar verilmediği ve bu konu üzerinde görüş alışverişinin devam edeceği belirtildi. Astana görüşmelerinin kısa süre içerisinde sona ermesi ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov'un sonuç bildirisi okuması bekleniyor.

Öte yandan, Rusya'nın 1. Suriye Halkları Kongresi'nin 18 Kasım 2017 tarihinde Soçi kentinde yapılacağı öğrenildi. Aynı şekilde bu zirvede Suriye'nin gelecekteki anayasasının görüşülmesi amaçlanıyor, ancak katılımcı taraflar henüz belli değil.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.