22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN İMAMLARA SİYASET YASAĞINA DEVAM KARARI

Anayasa Mahkemesi, aralarında imamların da bulunduğu Diyanet İşleri Başkanlığı personeline siyaset yapma yasağını Anayasaya uygun bularak, yasak getiren maddenin iptali sistemini oybirliği ile reddetti.

Anayasa Mahkemesi'nden İmamlara Siyaset Yasağına Devam Kararı

13 Aralık 2017 Çarşamba 20:13

Editör: Gökhan Uyanık

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı personel yasasının 25. maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi (AYM) iptal başvurusunu esastan görüşerek oybirliğiyle ret kararı verdi. Anayasa Mahkemesi heyeti Diyanet İşleri Başkanlığı personeline getirilen siyaset yasağının anayasaya uygun olduğu kararına vardı.

Buna göre müftüler, imamlar ve tüm diyanet personeli siyasi faaliyette bulunamayacak, herhangi bir partiye destek veremeyecek ve eleştiremeyecek. Bu konuyla ilgili yasak aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

25. MADDE

Söz konusu yasanın 25. maddesinde “Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir.” hükmü yer alıyor. Bu madde, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan tüm personelin siyaset yapmasını, her türlü siyasi faaliyette bulunmasını ve siyasi partileri övmesini; işe son verme nedeni olarak sayıyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.