22 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara0°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C
  • Erzurum1°C
  • Bursa4°C

AĞIR VEYA ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK ESNASINDA HASTA HAKLARI

Hastanın ağır veya sonuçları itibarı ile ölümcül bir sağlık probleminde ileri tetkik ve tedaviyi red hakkı vardır.

Ağır veya ölümcül bir hastalık esnasında hasta hakları

21 Ağustos 2017 Pazartesi 22:17

Editör: Gökhan Uyanık

Ağır sağlık problemleri kanser, demans veya ağır nörolojik rahatsızlıklar durumunda yapılacak bazı tedavilerin daha ağır vücutta yıkım, ağrı veya başka yan etkileri konusunda bilgilendirilen hastanın tedaviyi red etme hakkı vardır. Ve bu durumda hastaya bilgilendirme yapıldıktan sonra imza ile tedaviyi red ettiği yönünde bilgi formu imzalatılarak hastanın evine veya yakınlarının yanına dönmesi sağlanır.

Bu durumda hasta acil sorunları için sağlık desteği ve yardım her zaman için talep edebilir fakat tam veya kısmi sağıtım sağlayacak tedaviyi red edebilir. En son bu tip bir durum Türk edebiyatının önemli şahsiyeti olan Muzaffer İzgü'nün karaciğer kanseri için yapılması teklif edilen kemoterapiyi red ederek evimde sevdiklerimin yanında son günlerimi geçirmek istiyorum talebi üzerine gündeme gelmiştir. Bilindiği üzere 86 yaşında olan ünlü yazar geçen yıl eşini kaybetmiş bu yıl ise karaciğer kanseri tanısı aldıktan sonra hastalığın yaygın ve kesin tedavi imkanı da olmadığını öğrendikten sonra ileri kemoterapi tedavisini red etmiştir.

Tedavi reddi, şuur kaybı esnasında  yoğun bakıma yatırılmama talebi gibi önceden alınmış kararlar kişilerin son istekleri gibi kabul edilerek Avrupa ve benzeri kabullere sahip ülkelerde uygulama alanı bulmaktadır. 

Bugün YeniAsır gazetesinin Muzaffer İzgü 'Ölümü seçti' manşeti bu noktada doğru bir ifade olmayıp kişinin sonuç itibarı ile fazlaca bir değişiklik olmayacak ağır ve ıstıraplı hatta çoğu zaman yan etkileri nedeni ile şuur kaybıü koma veya yoğun bakım gerektirecek bu durumda, tercih hakkını kullanması durumudur tedavi reddi.

Muzaffer İzgü 1933 yılında Adana'da doğmuş ve Türkçe öğretmeni olarak uzun yıllar hizmet ettikten sonra 1979 yılında bu görevden ayrılıp hiciv, roman ve gülmece üzerine çok sayıda eser kaleme almıştır.İlk akla gelen eserleri Zıkkımın Kökü, Uzay Karpuzu, Kahkahacı Sınıf, Gecekondu, Ekmek Parası, Bizim Ayılar Amerikalıları Çok Sever; Ökkeş serisi gibi çok sayıda farklı içerik ve yaşa hitap eden kitaplarıdır.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.