20 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum13°C
  • Bursa25°C

ABD'DEN TÜRKİYE'YE S-400 ŞANTAJI!

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması durumunda NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi.

ABD'den Türkiye'ye S-400 Şantajı!

17 Kasım 2017 Cuma 14:53

Editör: İsmail Bağlar

Yabancı bir haber ajansına konuşan ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi alması konusunda uyarılar yaptı. Türkiye'nin S-400 füzelerini alması durumunda, NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağı uyarısında bulunan Grant, bir sonraki aşamada ise, Türkiye'nin F-35 bombardıman uçaklarını edinme ve kullanma olanaklarına yönelik tedbirler alınabileceğini söyledi.

“ABD HENÜZ NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİNE KARAR VERMEDİ”

S-400 füze sistemleri anlaşmasının hayata geçirilmesinin Türkiye ile NATO arasındaki askeri işbirliğini ciddi anlamda etkileyeceğine dikkat çeken Grant, NATO stratejisinin S-400 füze sistemleri ile işbirliğine izin vermediğini vurguladı. ABD'nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceğine henüz karar vermediğini belirten Grant, öncelikle anlaşmanın hayata geçip geçmediğine ve gelecekte bir arada nasıl işlev gösterebileceklerine bakacaklarını kaydetti.

“F-35 ALIMINDA SORUNLAR ÇIKABİLİR”

Türkiye'nin ilk defa F-35 bombardıman uçağı alımı üzerinde olası etkisine işaret eden Grant, 2018 yılında alımı planlanan F-35 bombardıman uçaklarının Türkiye'ye sevkiyatı ile ilgili sorunlar çıkabileceğini ifade etti. ABD'li uzmanlara göre ise, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerinin ve F-35 bombardıman uçaklarının bir arada kullanması durumunda, Rusya'nın sistemler üzerinden elde edeceği veriler ile bombardıman uçaklarının zayıf yönlerini öğrenmesine neden olacağı ve bunun da F-35'ler için bir felaket anlamına geleceği belirtiliyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.