21 Nisan 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C
  • İzmir10°C
  • Antalya12°C
  • Erzurum3°C
  • Bursa6°C

2017 YÖKDİL SONUÇLARI AÇIKLANDI

Binlerce öğrencinin merak içerisinde beklediği YÖKDİL sonuçları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklandı.

2017 YÖKDİL Sonuçları Açıklandı

24 Kasım 2017 Cuma 19:46

Editör: Gökhan Uyanık

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 5 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL sınavının sonuçları erişime açıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinesinde Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliği kapsamında gerçekleştirilen YÖKDİL sınavında adayların dil yeterliliği ölçülmektedir.

Mevzuata göre ve YDS sınavında uygulandığı şekilde doktora başvuru sürecinde en az 55 ve doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 puan alınması gerekiyor. YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler ve üniversiteler tarafından kendilerinden dil yeterlilik puanı istemeyen öğrenciler ile diğer adaylar katılabiliyor.

YÖKDİL SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Sınav sonuçlarını öğrenmek için "https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr" internet adresi üzerinden sisteme giriş yapılması gerekiyor. Sınav sonuçlarına itirazlar 27 Kasım 2017 ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında YÖKDİL kılavuzunda belirtilen usule göre yapılabilecek.

Sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlar belirtilen tarihler arasında "yokdil.yok.gov.tr" internet adresi üzerinden erişilen “Sınav İtiraz Formu” ile yapılacak. Adayların yapacağı itirazların geçerli olması için her bir itiraz ile ilgili 10 TL ödenmesi, itiraz formunun eksiksiz ve doğru doldurulması, onaylanması, çıktısının alınması, imzalanması ve ıslak imzalı formun belirtilen adrese itiraz süresi içerisinde ulaştırılması gerekiyor. Söz konusu adrese herhangi bir nedenle zamanında ulaşmayan ya da başka yollardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.