22 Mayıs 2019
  • İstanbul17°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Antalya24°C
  • Erzurum7°C
  • Bursa18°C

2 LİDERDEN 4 ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

2 Liderden 4 Önemli Açıklama!

11 Aralık 2017 Pazartesi 23:00

Editör: Gökhan Uyanık

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin; Suriye ve Mısır ziyaretinin ardından Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

TÜRKİYE – RUSYA İLİŞKİLERİ VE KUDÜS MESELESİ

“Türkiye-Rusya işbirliği her geçen gün daha da güçleniyor. Siyasi düzeyde ahenkli bir çalışma ortamımız var. Rusya ile ikili ticaret hacmimiz 2017'nin ilk 10 ayı itibarıyla yüzde 30 oranında artış göstermiştir. İsrail, son süreci Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir. Sayın Putin'le benzer yaklaşımlar içinde olduğumuzu gördük, bu konudaki temaslarımızı sürdürme hususunda mutabık kaldık.“

S-400 FÜZE ANLAŞMASI VE SURİYE’DEKİ DURUM

“S-400 konusu ile alakalı ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapmak suretiyle bu hafta bir araya gelip bu işi neticelendirecektir. Kendilerine başarılar diliyorum. Bundan sonraki adımımız, en kısa zamanda Soçi'de ikinci görüşmemizi, buluşmamızı yapacağız.”

Rusya Devlet Başkanı Putin ise konuşmasında şunları söyledi:

KUDÜS’ÜN STATÜSÜ VE MOSKOVA İLE ANKARA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ

“Kudüs'ün statüsü İsrail ile Filistin arasında doğrudan temaslarla ele alınmalıdır. Amerika’nın Kudüs kararı bölgedeki konuları daha da dengesizleştirmektedir. Barış sürecini baltalayan bir karardır. Sayın Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı hakkında beni bilgilendirdi. Biz iyi komşuluk temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Görüşmelerimiz yapıcı hava içinde gerçekleşti. Uluslararası ve bölgesel gündemin güncel konularını da ele aldık. Moskova ile Ankara arasındaki işbirliği gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Ticari ve ekonomik alandaki engeller kalktı. Türk tarım ürünlerinin Rusya'ya ihracatı artmış bulunuyor. İleriki adımların liberalleşmesi konusunu nasıl ilerletebileceğiz bunları görüştük.”

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

“Çalışmalar başlatıldı. Karadeniz'in dibinden 2 ayrı hat kurulacaktır. Bu proje çerçevesinde. Bugünkü çalışmamız esnasına ilgili kredi anlaşmasında mutabık kaldık.”

SURİYE KONUSU

"Suriye topraklarının neredeyse tamamı teröristlerden kurtarılmış durumda. Suriye'de siyasi çözüm konusunda 22 Kasım tarihinde yapılan görüşmede, mutabıkların yerine getirilmesinin adımlarını konuştuk. Bugün bu konuları Esad ile görüştük. Cenevre konularına hız verecek adımları görüştük. Bu yılın sonunda yapılacak Astana hazırlıklarını görüştük. Sayın Erdoğan'ın Suriye konusundaki çabalarını takdir etmek istiyorum."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.